×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 25 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
روزهای سخت اساتید انقلابی در دولت روحانی و سکوت اصلاح‌طلبان / آقایان تا حالا کجا بودند؟

تهران۲۴

 اساتید انقلابی دانشگاه‌های کشور طی ۸ سال گذشته و بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به دلیل برخی سیاسی‌کاری ها با مشکلاتی مواجه شدند. مشکلاتی که موجب دلسردی و کندی فعالیت برخی اساتید شد.

* حذف اساتید انقلابی از دانشگاه‌ها در دولت روحانی و انتقالی اصلاح‌طلبان به دانشگاه‌ها

حذف و کنارگذاشتن اساتید انقلابی دانشگاه‌ها به بهانه های مختلف از اتفاقاتی بود که در دولت سابق بارها موجب انتقاد اساتید و دانشجویان شد.

تغییر ترکیب اساتید دانشگاه علامه به نفع اصلاح‌طلبان که البته در دانشگاه‌های دیگر هم وجود داشت از مسائلی بود که در دولت گذشته مطرح بود.

حسین صداقتی مسئول وقت بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) از افرادی بود که نسبت به جذب برخی افراد مسئله‌دار در دانشگاه انتقاد داشت. وی معتقد بود که مسئولان دانشگاه علامه با جذب چنین اساتیدی اعتبار علمی دانشگاه را پائین می‌آورند.

وی با اشاره به جذب اساتید اصلاح طلب در دانشگاه علامه طی ۸ سال گذشته می‌گوید: افرادی در حال انتقال به دانشگاه هستند که شائبه‌ها و شبهات بسیار جدی پیرامون صلاحیت اخلاقی و علمی و ساز و کار انتقال آن‌ها وجود دارد.

صداقتی در همان زمان ( در زمان دولت روحانی) نسبت به انتقال سوال برانگیز برخی از اعضای هیات علمی به دانشگاه علامه هم انتقاد کرده و تاکید می‌کند: وزارت علوم و دانشگاه پاسخ‌گوی دانشجویان و اساتید دانشگاه نیستند.

وی همچنین گفته بود که خبرهایی مبنی بر فشارهای بیرون از دانشگاه و از بدنه دولتی برای انتقال اساتید شنیده شده که نشان می‌دهد مسئولین دولتی در نفس‌های آخر کاملاً سازمان‌یافته در حال مهره‌چینی‌های خود در دانشگاه علامه هستند.

* تغییر ترکیب اساتید به نفع جریان اصلاح‌طلب در ۸ سال گذشته

در روزهای پایانی دولت دوازدهم، اخباری درباره جذب اصلاح‌طلبان در دانشگاه‌ها شنیده شد و  برخی از اساتید معتقد بودند دولت در روزهای پایانی تلاش دارد ترکیب اساتید را به نفع جریان اصلاح‌طلب تغییر دهد.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علامه در گفت وگو با فارس ضمن انتقاد از این رفتار مسؤولان دانشگاه‌ها گفته بود: من معترض به وضعیت فرهنگی دانشگاه بودم یا مثلا می‌گفتیم چرا در پذیرش دکترا رتبه ۷۰ را می‌آورید در کلاس می‌نشانید ولی رتبه ۷ را نادیده می‌گیرید، ولی متأسفانه برای ما پاپوش درست می‌کنند! مسؤولان دانشگاه تعدادی افراد معلوم‌الحال را به عنوان استاد به دانشگاه آورده‌اند بعد به ما تهمت می‌زنند.

این استاد دانشگاه در آن زمان تاکدی می‌کند که یکی از تخلف‌ها در دانشگاه در مبحث ریاست یا مدیریت برخی دانشکده ها است که افراد مصلح را کنار گذاشتند و افرادی را سر کار آوردند که کار دیگران را به نام خودشان زده‌اند را سر کار آورده‌اند.

وی ادامه می دهد: این‌ها در جذب هیات علمی، پست‌های خالی دانشکده را به سرعت با افرادی که با آنها همراه بودند پر کردند و ما در جریان قرار نگرفتیم، فقط هر روز دیدیم به هم تبریک می‌گویند که فلان استاد آمده است.

این استاد دانشگاه می گوید:‌ نکته دیگر ضعف نظارت بر روی جذب رشته‌های دکتراست، این‌ها هر چه خواستند جذب کردند و آدم‌هایی آمدند که خودشان الان محل فساد هستند.

این استاد دانشگاه یادآور می‌شود: الان این‌ها به دنبال لشکرکشی و تغییر ترکیب اساتید به نفع تفکر اصلاح‌طلب هستند و در مقابل اساتید انقلابی را در اقلیت قرار داده‌اند تا در آینده از این تغییر ترکیب بهره ببرند، افراد زیادی را بدون رعایت تناسب و انطباق‌شان جذب کرده‌اند و برخی با رشته‌های مورد نظر غیر مرتبط هستند.

وی تصریح می کند: در دانشگاه اساتیدی که قدیمی و افراد سرشناس حوزه‌های علوم انسانی بودند و گرایش اسلامی و انقلابی داشتند را به بهانه‌های مختلف کنار گذاشتند! الان شما ببینید که چقدر استاد شکایت کرده است، خیلی اساتید انقلابی هم اصلا پشیمان شدند و گذاشتند و رفتند.

این استاد دانشگاه می‌گوید: به لحاظ علمی ما در دانشگاه علامه مدعی هستیم ولی شما ببینید در این ۸ سالی که در دولت روحانی داشتیم دانشگاه چه دستاوردی برای انقلاب داشته است؟ شما عناوین پایان‌نامه‌ها و رسانه‌های دکترا را نگاه کنید، بیشتر آب را در آسیاب بیگانه و غرب ریخته شده است. با این حال وقتی بچه انقلابی‌ها سمت ما می‌آیند محدودیت ایجاد می‌کنند و نمی‌توانند رساله دکترا و پایان‌نامه ارشد بگیرند. اگر عزم جدی برخی اساتید نبود به هیچ وجه همین پایان‌نامه‌ها و رساله‌های محدود که مربوط به حوزه‌های انقلاب و دینی است هم انجام نمی‌شد چون به هیچ وجه اجازه نمی‌دادند.

این استاد دانشگاه همچنین گفته بود که در مقابل اساتید انقلابی افرادی چیده‌اند تا کم‌کم این اساتید را منزوی کنند. این سیاست از جانب رئیس دانشگاه و البته افرادی که دارند دنبال شده‌ است. آنها هر کاری می‌خواهند می‌کنند، چون تعدادشان زیاد شده به صورت جمعی تصمیم می‌گیرند و خیلی از اتفاقات را اساتید انقلابی اصلا در جریان نیستند و اساتید قدیمی نقشی در تصمیمات ندارند.

* به برخی‌ اساتید برای جلوگیری از بازنشستگی ارتقاء‌ می‌دهند!

مسئولان دانشگاه‌ها در دولت گذشته به اعتقاد بسیاری از اساتید تلاش‌های بسیاری را برای کنار گذاشتن اساتید متعهد انجام دادند.

یکی از اساتید دانشگاه علامه در این باره می گوید: حدود ۸ سال آنقدر در دانشگاه تحت فشار بودیم که واقعا نمی‌توانستیم نفس بکشیم. برخی اساتید که سواد کافی هم ندارند هر کاری دلشان می‌خواهد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند و ارتقاء می‌گرفتند.

وی ادامه می دهد: در ۸سال گذشته آبروی دانشگاه را بردند. هر کسی را دلشان خواست جذب کردند! 

* بیانیه اعتراضی دانشجویان درباره حذف اساتید انقلابی در دولت روحانی

در آن زمان جمعی از دانشجویان دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه هم با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به اقدام مسئولان دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص برخورد با اساتید انقلابی تأکید کردند: «علوم انسانی یکی از عرصه‌های حساس فعالیت‌های علمی و علوم ارتباطات در زمره تأثیرگذارترین رشته‌های آن است. غفلت و بی‌توجهی در این زمینه‌ها و در کنار رواج منابع و مضامین غیر بومی و رواج اندیشه‌های غربی که تنها از توسعه این رشته‌ها جلوگیری می‌کند باعث یأس و ناامیدی فعالان، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران این عرصه نیز می‌شود. تأکید به فرمایشات مقام معظم رهبری راهگشاست. یکی از محورهای اصلی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اساتید و دانشجویان در سال‌های اخیر بحث علم است به طوری که ایشان ۱۳ بهمن ۱۳۸۸ در دیدار با اساتید دانشگاه تهران فرمودند: علم، قدرت است. البته ۸ خرداد امسال نیز در دیدار اساتید، امید را یک شرط اساسی برای پیشرفت دانستند و تأکید کردند امروز یک جریانی در داخل و خارج کشور برای دمیدن روح یأس به جای دمیدن روح امید وجود دارد. به زعم ما جمعی از دانشجویان دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، ردپای این جریان در دانشکده ما مشهود است».

دانشجویان در ادامه بیانیه آورده بودند: «مدعای این ادعا نیز نحوه برخورد با برخی اساتید انقلابی است که به انحاء مختلف با آن‌ها برخورد و از حضورشان در دانشکده ممانعت می‌شود. همچنین با به کارگیری برخی افراد معلوم الحال که گرایش‌های ضدنظام و انقلاب اسلامی نیز دارند، ارزش‌های دینی و انقلابی و بعضا انسانی را در کلاس‌های درس به سخره گرفته و به ترویج اندیشه‌های عناصر مورد حمایت ضد انقلاب در دانشگاه به واسطه حامیان جریان فتنه و سلطنت‌طلب می‌پردازند.

در ادامه بیانیه دانشجویان آمده بود: بهتر است مسئولان ذیربط قدری به خود بیایند و دست از کارشکنی در روند حفظ و جذب این اساتید و مسیر علم‌آموزی دانشجویان بردارند و نتایج را ملاحظه کنند که بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور، نه تنها در راستای بیانیه گام دوم انقلاب و روند پیشرفت حرکت نمی‌کند بلکه اصول اولیه انسانی را هم دستمایه منافع جناحی و تسویه حساب شخصی قرار داده است. برخی اساتید دانشکده‌های مختلف دانشگاه علامه طباطبایی که به سبب ارزشی و انقلابی بودن، مورد علاقه دانشجویان هستند به بهانه‌های واهی، حتی با تهمت و تقلب مورد بی مهری مدیران دانشگاه قرار گرفته‌اند و بدون در نظر گرفتن حقوق حقه ایشان در سال‌ها فعایت و جایگاه علمی و خدمات انجام شده به دانشگاه و نظام و انقلاب، از ادامه خدمت محروم شده‌اند و علی‌رغم پیگیری‌های مکرر ایشان و دانشجویان، هیچ مرجعی پاسخگو نیست و موضوع به صورت پاندولی دانشگاه به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارتخانه به دانشگاه ارجاع می‌شود.

* حذف اساتید انقلابی در دانشگاه شریف

کنارگذاشتن و یا به نوعی اخراج اساتید انقلابی طی سال‌های گذشته و در دولت سابق در دانشگاه شریف هم سرو صداهای زیادی را به پا کرد. به گفته بسیاری از دانشگاهیان در مهم‌ترین موارد مسئولان وقت دانشگاه مهدی گلشنی استاد ممتاز دانشگاه شریف و جعفر آقایانی چاوشی، استاد تاریخ و فلسفه علم  دانشگاه صنعتی شریف را به بهانه‌های واهی کنار گذاشتند.

حکمی که به گفته بسیاری از دانشگاهیان براساس سیاسی‌بازی ابلاغ شده است و حال همین دانشگاهیان از وزیر علوم و رئیس دانشگاه شریف خواسته‌اند تا در این حکم تجدید نظر شود.

تصمیم ریاست دانشگاه برای حذف گلشنی البته واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و بسیاری از دانشجویان، تشکل‌های دانشگاهی و اساتید طی نامه‌ای به وزیر علوم وقت خواستار تجدید نظر در این باره شدند که البته نتجیه‌ای نداشت.

* جذب اساتید مسئله‌دار در دانشگاه‌ها طی سال‌های گذشته

بسیاری از اساتید و دانشجویان معتقدند دولت سابق فرصت خوبی را برای فعالیت اساتید لیبرال فراهم کرد و در مواقعی هم اساتید مسئله دار به برخی دانشگاه‌ها باز شد.

تلاش برای جذب استاد حامی فتنه در برخی از اتفاقاتی بود که برای نمونه در سال های گذشته موجب انتقاد اساتید و دانشجویان انقلابی شد.

در همین راستا شنیده شد که فشارهای بسیاری از سوی مسئولان دولتی به مسئولان وارد می‌شد تا یک استاد حامی فتنه ۸۸ که از دانشگاه دیگری اخراج‌ شده را به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه جذب کنند.

* روزهای سخت اساتید انقلابی در دولت روحانی

بسیاری از دانشگاهیان معتقدند در ۸ سالی که دولت تدبیر و امید مدیریت دانشگاه‌ها را برعهده داشت، روزهای سختی به اساتید انقلابی گذشت و خیلی از اساتید به بهانه‌های مختلف کنار گذاشته شدند.

یکی از اساتید دانشگاه با اشاره به روزهای سختی که به اساتید در دولت روحانی گذاشت، گفت: اصلاح‌طلبان در آن زمان هیچ‌گونه واکنشی نسبت به پروژه حذف اساتید نداشتند اما امروز در مقابل اینکه یک استاد پیمانی دانشگاه در مرحله تبدیل وضعیت نتوانسته موفق به کسب رای هیات اجرایی دانشگاه شود، این همه سر و صدا به پا می‌کنند! این آقایان تا حالا کجا بودند؟

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.