×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Tuesday, 16 August , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
اژه‌ای: حقوق بشر اسلامی با حقوق بشر غربی متفاوت است

به گزارش تهران۲۴، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: یکی از بزرگترین انسان های انسان عقل، خرد و قوه عاقله است، اگر انسان از این ویژگی استفاده کند، به این فکر می‌کند که من از کجا آماده ام و مقصد من چیست؟

وی ادامه داد: انسان، کرامت و حقوق انسان از نگاه اسلام عزیز و همه ادیان الهی و توحیدی از یک جایگاه و ارزش والایی برخوردار است. انسان با فطرت خدادادی و قوه عاقله اش می تواند به اعلی علیین صعود کند و زندگی در این دنیا را بری خود و دیگران را توام با عزت، کرامت، صلح و صفا و… به وجود بیاورد، اگر انسان از مسیر خدادادی و هدف آفرینش خود فاصله بگیرد، می تواند درنده ای باشد که   دیگران را خواهد درید.

رئیس قوه قضائیه گفت: ما می خواهیم با حقوق بشر، اقدامات ایجابی و سلبی داشته باشیم. می توان بدون شناخت انسان از حقوق انسان سخت بگوییم؟ با کدام معیار ارزش‌های حقوق بشر مشخص می‌شود؟ امروز معیار حقوق بشر در جهان چیست؟ 

وی ادامه داد: خداوند در خصوص انسان از تعابیر ویژه ای استفاده می کند که در قرآن کریم و سخنان معصومین و پیامبران فراوان است. اگر با این معیارها حقوق و کرامت انسان را تعریف کنیم، یک نوع حقوق بشری ارائه می شود و اگر حقوق بشر با معیار غربی ها تعریف شود، یک نوع دیگری از حقوق بشر ارائه می شود‌ که با حقوق بشر اسلامی فرق می کند. 

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: اسلام در مقابل دشمن خود که هنوز حمله نکرده است و آماده برای حمله نشده است، اجازه آغاز جنگ را نمی دهد.  عمده جنگ های اسلامی دفاعی است و حاضر نیست آغاز کننده جنگ مسلحانه باشد. 

وی گفت: دکتر مندلا ماندلا به درستی گفت که رژیم صهیونیستی همانند رژیم آپاراتایت است. در عرصه حاضر به چه بهانه ای به کشور عراق حمله شده است؟ مدعیان حقوق بشر کجا هستند؟ 

رئیس قوه قضائیه با اشاره به شکنجه های زندان ابوغریب بیان کرد: یک حیوان درنده اگر احساس کند که شکارش مظلوم واقع شده است، رحم می کند. اما آمریکایی‌ها به کی رحم کردند؟

وی افزود: به گفته مسئولان آمریکایی، داعش را آن ها راه اندازی کردند، داعش چه کرد؟ مدافعان حقوق بشر کجا هستند؟ در فلسطین مردم را آواره و اسیر کردند، مردم فلسطین را به اردوگاه بردند و آن ها را قتل عام کردند، آیا مردم فلسطین حقوقی ندارند؟ چند سال است که از متجاوزین مردم یمن حمایت می کنند؟

رئیس عدلیه با اشاره به اینکه مردم مظلوم یمن به علت سوءتغذیه و نداشتن دارو جان خود را از دست می دهند، اظهار کرد: آمریکایی ها چقدر در افغانستان و گوشه و کنار جنایت کردند؟ این افراد می خواهند از حقوق بشر دفاع کنند؟ 

حجت الاسلام محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: به بهانه نقض حقوق بشر به یک کشور حمله می کنند، کشوری را محاصره می کنند و کشور دیگری را تحریم می کنند. 
وی ضمن تقدیر حقوق بشر اسلامی بیان کرد: باید از کسانی که ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را تاسیس کردند را تقدیر و تشکر کنیم. باید از این فرصت استفاده کنیم و آن را به گرامیداشت یک روز حقوق بشر اسلامی اکتفا کنیم. 

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: اسلام برای صلح، آرامش، آزاد اندیشی، صفا و صمیمیت ، تلاش و جهاد برای آباد کردن دنیا و آخرت بسیار ارزش قائل است. اما امروز اسلام و مسلمین را با عنوان “خشونت” معرفی می کنند در حالی که خود آن ها بدترین جنایت ها را انجام می‌دهند. ما موظف به معرفی درست اسلام هستیم.

محسنی اژه‌ای با اشاره به تحریف مضامین حقوق بشری از ناحیه غربی‌ها، اظهار داشت:  امروز غربی‌ها در حال بازی با واژه مقدس حقوق بشر هستند و به استفاده ابزاری از حقوق بشر مشغولند؛ امروز آنها به بهانه نقض حقوق بشر اقدام به اشغال و محاصره و تحریم کشورهای مستقل می‌کنند و از سویی دیگر خودشان نیز بدترین جنایت‌ها را علیه نسل‌های مختلف انسان‌ها روا می‌دارند.

وی تصریح کرد: غربی‌ها در شرایطی ادعای حمایت از حقوق بشر دارند که حتی در قبال مردم خود نیز بالاترین ظلم‌ها و تضییع حق‌ها را روا می‌دارند.

رئیس قوه قضائیه ضمن قدردانی از بانیان و متولیان برگزاری روز حقوق بشر اسلامی، گفت: نباید مقوله گسترده حقوق بشر اسلامی را به صرف برگزاری یک همایش در یک روز منحصر کنیم بلکه باید در طول سال در راستای تبیین مواضع حقوق بشری اسلام و افشای جنایت‌های نظام سلطه و استکبار آمریکایی-صهیونیستی علیه مردم گوشه و کنار دنیا، کوشا باشیم.

وی تصریح کرد: علی‌رغم تلاش‌ها و کوشش‌هایی که طی سنوات گذشته صورت گرفته، هنوز آنگونه که شایسته است نتوانسته‌ایم دستاوردهای حقوق بشر اسلامی و نوع نگاه اسلام به مقوله حقوق بشر و همچنین جنایت‌هایی که سلطه‌گران و مستکبران غربی – صهیونیستی علیه انسان‌ها روا می‌دارند را تبیین و تشریح کنیم.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: امروز یکی از بزرگ‌ترین منکرها آن است که عده‌ای مقوله حقوق بشر را دستمایه اغراض و مطامع جهانخوارانه و سلطه‌گرانه خود کرده‌اند و در زیر سایه ادعاهای حقوق بشری بزرگترین جنایت‌ها را مرتکب می‌شوند، لذا ما وظیفه داریم این توطئه مستکبران و سلطه‌گران را برای جهانیان به صورت مستمر تبیین و افشاء کنیم.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.