×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : دوشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Monday, 5 December , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تویسرکانی: روضه، مهمترین سرمایه تشیع است/ روضه‌های خانگی تمدن‌سازی می‌کنند

به گزارش تهران۲۴، هفتمین دوره توانمندسازی مدیران هیأت‌های مذهبی و روضه‌های خانگی در استان البرز و با حضور ۲۰۰ مدیر هیأت و روضه خانگی به همت سازمان بسیح مداحان و هیأت‌های مذهبی با شعار «بسیج هیأت انقلابی» با همکاری سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز به مدت دو روز در تاریخ ۲۱ و ۲۲ آبان‌ماه  و با حضور ۲۰۰ نفر از مدیران هیأت‌های مذهبی و روضه‌های خانگی در حال برگزاری است.

حجت‌الاسلام تویسرکانی: دشمن در مورد انقلاب اسلامی دچار «توهم محاسباتی» است

حجت‌الاسلام محمدرضا تویسرکانی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین در این همایش محتوا و مضامین سوره والفجر را عالی خواند و گفت: برخی از بزرگان، با تعبیر شب‌های ده‌گانه در این سوره به دهه ذی‌الحجه، این سوره را برای محرم و تاسوعا و عاشورا می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه این تفسیر معروف با محتوای آیه تناسب ندارد زیرا مضمون این آیه، ریشه‌کن‌کردن ظلم و ستم و پایان تباهی‌ها و نیز مبارزه و جهاد است، ضمن توصیه به قرائت این سوره افزود: این امر، آثار عجیب معنوی، اعتقادی، سیاسی، روحیه بخشی، امیدواری و آینده نگری دارد و نگاه سیاسی و امیدوارانه به آینده به انسان هدیه می‌کند و بشر با پی بردن به محتوای این سوره متبرک می‌شود.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: این دستور امام جعفر صادق (ع) است که خواب و رؤیای خود را برای دیگران تعریف نکنیم زیرا زمانی که بنای معنویت و اعتقادات را بر خواب می‌گذاریم، زیرساخت سستی دارد و به زودی فرو می‌ریزد و بشر مایوس و دچار تحلیل نادرست می‌شود. اما وقتی قرآن، عقل و منطق بنای اعتقادات باشد، مستحکم و راسخ خواهند بود و با برخی صحبت‌ها، آشوب‌ها و اغتشاشات کسی بهم نخواهد ریخت.

تویسرکانی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با بصیرت و با بیان اینکه بصیرت انسان را ماندگار می‌کند و به او شجاعت می‌بخشد، تأکید کرد: ما طلاب، مداحان و منبری‌ها برای تاثیرگذاری باید اهل معنویت‌های شخصی و فردی، عبادت، قرائت قرآن و توسل به حضرت سیدالشهدا (ع) و … باشیم و در این مسیر حرکت کنیم.

وی با اشاره به دعای ابوحمزه عنوان کرد: تعبیر برخی بزرگان از این دعا، شراب بهشتی است و معتقدند اگر کسی در دنیا این دعا را قرائت کند، انگار از شراب بهشتی نوش جان کرده است، پس خوشا به حال کسانی که این دعا را در قنوت نماز خود به ویژه در ماه مبارک رمضان قرائت می‌کنند؛ هرچه از عظمت این دعا بگوییم، کم گفته‌ایم.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به برخی آفات حرفه مداحی بیان کرد: ما نباید حضرت سیدالشهدا (ع) را وسیله‌ای برای شهرت خود قرار دهیم و از مجالس ایشان سوءاستفاده کنیم و به دنبال دنیاطلبی باشیم بلکه باید حد و مرزها را رعایت و قلب خود را از ریا و شک پاک کنیم تا بتوانیم در جامعه موثر واقع شویم.

تویسرکانی تأکید کرد: مقام معظم رهبری در جایی فرمودند که در این گونه مجالس باید به دنبال حاج قاسم می‌گشتیم زیرا او در گوشه‌ای می‌نشست که دیده نشود؛ مهمترین ویژگی این مرد، اخلاص او بود زیرا اعتقاد داشت کسی که باید اعمالش را ببیند می‌بیند و بر همه چیز آگاه است. به عقیده بنده، شهرت در میان مردم، چیزی جز آفت به دنبال ندارد.

وی با بیان اینکه عاقل از شهرت گریزان و احمق عاشق شهرت است، این موضوع را ملاک دین اسلام دانست و اظهار کرد: فرد احمق نمی‌داند که با این شهرت، خود را از خدا و معنویت دور می‌کند و لذتی از زندگی نمی‌برد. اولین مسئولیت من و شما، این است که از خود محافظت و مراقبت کنیم بدون اینکه دغدغه اسلام، انقلاب، خون شهدا و مردم را داشته باشیم؛ اگر به این موضوع عمل کنیم، جامعه گلستان خواهد شد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه مذهبی‌ها، مداحان و طلبه‌ها در معرض ریا قرار دارند، متذکر شد: خداوند در سوره مبارکه مائده می‌فرماید که وقتی هدایت شده باشی، گمراهان ضرری به تو نمی‌رسانند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که محافظت از خود، پیامدهایی از جمله حفظ اسلام و خون شهدا و نوکری و خدمت به مردم و در مجموع خیر و برکت را به دنبال خواهد داشت.  

تویسرکانی خاطرنشان کرد: مذهب تشیع در طول تاریخ سه سرمایه داشته که همواره تولید قدرت، عزت و جذابیت کرده و با وجود همه ظلم‌ها و ستم‌های روا شده به آن، موجب توسعه و گسترش این مذهب شده است. قداست، مظلومیت و مردمی بودن اولیاء، امامان و رهبران شیعه این سه مؤلفه هستند که دشمن آن‌ها را نشانه گرفته است و به منظور گرفتن آن‌ها اقدام به ایجاد اغتشاش و آشوب و … می‌کند.

وی عاشورا و روضه امام حسین (ع) را ریشه سه مؤلفه مذکور دانست و گفت: اشک ریختن برای اباعبدالله الحسین (ع) در روضه‌ها، قداست و مظلومیت تولید و پیوندی بین مردم ایجاد می‌کند، هیچ چیز مانند روضه نمی‌تواند مردم را دور هم جمع کند؛ برپایی روضه در محرم مردمی بودن را رقم می زند و این مظلومیت را تبیین می کند. ما باید به روضه‌های خانگی نگاه جهانی داشته باشیم زیرا تمدن سازی می‌کنند.

تویسرکانی اذعان کرد: مهم ترین سرمایه تشیع، روضه است و اهمیت بسیاری دارد. اگر می خواهید معارف قرآن را بیان و آن ها را تفسیر کنید، باید به وسیله روضه مردم را جمع و برای آن ها از معارف و قرآن سخن بگویید. سلطنت طلب های آمریکایی و لوسانجلسی، واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) را پروپاگاندا و موضوعی تخیلی و بیهوده می دانند و تلاش می کنند امام حسین و روضه را از ما بگیرند.

وی اظهار کرد: تصور نکنید این ها با امام حسین (ع) مخالف هستند، اگر روضه امام سیدالشهدا (ع) قداست، مظلومیت و همبستگی با مردم را تولید نمی‌کرد، کاری به آن نداشتند. خانه‌هایی که در آن ها روضه برپا می شود، در عالم معنا به نام امام حسین (ع) به یکدیگر پیوند می خورند، ید و امت واحده می شوند، حرکت جهانی ایجاد می‌کنند و در پی آن، دل‌ها به هم پیوسته می شوند بنابراین روضه‌های خانگی باید روز به روز بیشتر تقویت شوند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد: ما قبل از انقلاب نیز پای مداحی و روضه‌خوانی مداحان قدیمی می‌نشستیم و با اشعار پرمحتوای انقلابی که می‌خواندند خو گرفته‌ایم. در واقع امام حسین (ع) ما را به میدان آورد؛ با روضه و گریه برای حضرت سیدالشهدا (ع) انقلاب پیروز شد، عامل بقای ما و شما نام امام حسین (ع) است بنابراین باید پاسدار این سرمایه باارزش باشیم.

تویسرکانی با بیان اینکه در محافلی از جمله روضه خانگی باید دقیق، مستند و محکم سخن گفت زیرا ما پاسدار خون سیدالشهداییم، به حدیث نقل شده از پیامبر اعظم (ص) که بین شیعه و سنی مشترک است، اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت حدیث «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّة» موضوع مهدویت نباید در دعاها و روضه ها فراموش شود زیرا مهدویت به انسان انرژی و امید می دهد.

وی تاکید کرد: عاشورا بدون مهدویت عاشورا نیست همچنان که عاشورا بدون غدیر هم عاشورا نیست بنابراین غدیر، عاشورا و مهدویت حقایق بعثت هستند و باید با استفاده از اشعار و آثار فاخر روی این موضوعات مهم به خوبی مانور داد. مهم ترین اقدام دشمن در آشوب‌های اخیر این بود که همان محاسبات اشتباهی که خودش نسبت به انقلاب داشت را به گروهی از ورزشکاران، هنرمندان، جوانان، نوجوانان و سلبریتی‌ها غالب کرد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: بیش از ۴۰ سال است که دشمن در مورد انقلاب محاسبات اشتباهی دارد و بر اساس آن ها عمل می کند زیرا تصور نمی کند اشتباه است و دچار توهم محاسباتی است، آن ها در سخنرانی های خود موضع گیری می کنند چون کار نظام را تمام شده تصور می کنند و همه سرمایه خود را به میدان می آورند و می گویند همه چیز تمام است و باید آینده خود را بسازیم.

وی افزود: اما وقتی می‌فهمند اشتباه کرده‌اند، پی در پی عذرخواهی می‌کنند و از ما می‌خواهند اقدامی نکنیم. به گفته فرمانده سپاه ما همه جوانان را برمی‌گردانیم و با همین جوانان فریب خورده به سراغ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می‌رویم. دشمن جنگ جهانی رسانه‌ای به راه انداخت اما بیشتر مردم محکم بودند زیرا کلام سردار دل‌ها در ذهنشان بود که می‌گفت: «نترسید و نترسانید، بزرگترین تهدیدها، بزرگترین فرصت‌ها هستند.»

تویسرکانی گفت: ما پیرو مکتب حاج قاسم هستیم زیرا او نیز پیرو مکتب امام حسین (ع) بود. شاید عده‌ای به وضع موجود اعتراض و انتقادی داشته باشند اما بحث بیگانه، تجزیه طلب، سلطنت طلب، منافق و … جداست، ما در مقابل این‌ها ید واحده هستیم. اکثریت مردم ایران پای آرمان های نظام و انقلاب ایستاده‌اند، ما با سرمایه سیدالشهدا (ع) و نگاه فرهنگی مورد تاکید رهبر انقلاب، با نوجوانان و جوانان، ارتباط برقرار می‌کنیم؛ مطمئن باشید روسیاه این جبهه، جریان شرک و نفاق است.

سردار قریشی: در دستگاه امام حسین (ع) به بالاترین درجه عرفانیت می‌توان رسید

سردار قریشی جانشین سازمان بسیج در این مراسم بیان داشت: ما باید به عنوان دست اندرکاران این مجالس و روضه‌های خانگی با بزرگداشت و ارج نهادن به ماه محرم و واقعه عاشورا به عنوان پایه و محبت توحیدی و ذخیره الهی برای رهروان امام حسین (ع) و یاران او راه و روش و سیرت ائمه اطهار (ع) را در میان مردم نهادینه‌سازی کنیم.

قریشی گفت: وجود این مکتب اهل بیت (ع) به ویژه امام حسین (ع) طراوت و شور بسیار بالایی است که تربیت یافتگان این مکتب تمام وجود خود را در راه دفاع از دین تقدیم می‌کنند. در حقیقت این مجالس اهل بیت (ع) یک نرم‌افزار الهی است، نرم‌افزاری که عرفاً در سال‌های طولانی دنبال آن بودند اما ما در مجالس اهل بیت (ع) بدون ریاضت و سختی به تطهیر قلوب دست پیدا می‌کنیم. همچنین در دستگاه امام حسین (ع) به بالاترین درجه عرفانیت می‌توان رسید.

با یاری اهل بیت (ع) از همه‌ موانع سربلند عبور کنیم

جانشین سازمان بسیج اذعان داشت: امام حسین (ع) الگوی بی‌بدیل آزادی‌خواهان جهان است و ما در واقعه عاشورا دیدیم حتی کسانی که شخصیت عثمانی مذهب بودند نیز آمدند و یاران امام (ع) شدند و یا در راه او شهید شده و جان دادند.

وی گفت: همه ما در این مسیر شاهد آن هستیم که گرایش بسیاری از مذاهب به اسلام ناشی از مکتب امام حسین (ع) است، خود انقلاب اسلامی ریشه در نهضت حسینی دارد چه در دفاع مقدس چه در استکبار و سرکوب داعش و چه در مقابله با حوادث اخیر که با یاری فرزندان حضرت زهرا (س) و اهل بیت (ع) توانستیم از همه‌ موانع سربلند عبور کنیم.

در دفاع مقدس با یک کشور مقابله نکردیم با جهانی جنگیدیم

سردار قریشی افزود: مجالس اهل بیت (ع) فرصتی برای رسیدن به خدا و قرب الهی است و این مراسم دارای دو بُعد است. یک بُعد بیان مصائب و یک بُعد با بیان اخلاق و سنت پیامبر و اهل بیت (ع) و شما اگر در طول تاریخ نیز بررسی کنید، می‌بینید اتفاقات بعد از پیامبر (ص) هم نیز با حرکت حسینی استمرار پیدا کرده است.

جانشین سازمان بسیج گفت: ما با نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی می‌بینیم که از همان ابتدا در تحریم مطلق بودیم و حتی در زمان دفاع مقدس هم روبروی دشمن بعثی عراق که در حمایت کامل کشورهای دیگر بود، ایستادیم. در دفاع مقدس با یک کشور مقابله نکردیم بلکه با جهانی می‌جنگیدیم که تمام سلاح را به عراق از اکثر کشورهای جهان می‌داد.

حجت الاسلام مومنی: هیأت‌های مذهبی از حاشیه‌ها دوری کنند

حجت‌الاسلام سید حسین مومنی سخنران مذهبی نیز در این مراسم در رابطه با نقش هیأت‌های مذهبی در جذب حداکثری مطالب ارشمندی را بیان کرد و با بیان اینکه کربلا از سه عنصر عقلانیت، حماسه و عزت و احساس برخوردار بود، لزوم بکارگیری و اهمیت به این اصول را در برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) امری مهم و ضروری دانست.

وی افزود: لزوم توجه به تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت عزاداری سنتی، امری ضروری و مهم است که می‌تواند در جذب اساسی و اصولی جوانان و مردم نقش ویژه‌ای را داشته باشد. توجه به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، امری ضروری است و نباید در جامعه فراموش شود. 

مومنی افزود: هیأت، بهترین سنگر برای حفظ دستاوردها و خنثی کردن فتنه‌ها و نقشه‌های شوم دشمن است. هیأت‌های مذهبی و هیأتی‌ها باید بهترین مکان و افراد برای تحقق این موضوع باشند.

این سخنران مذهبی تصریح کرد: امروزه لزوم به کارگیری مسئولین هیأتی و دلسوز در نظام مقدس جمهوری اسلامی امری ضروری است. خوشبختانه با روی کار آمدن دولت انقلابی این مسئله مهم تحقق است.

پایان پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.