×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 25 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
دانشجویان در دیدار با رئیسی چه گفتند؟

به گزارش تهران۲۴، جمعی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی صبح امروز، در حضور آیت الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در دانشگاه صنعتی شریف به طرح دغدغه‌ها و دیدگاههای خود پرداختند.

*** تعلل در انتصابات قابل‌قبول نیست

محمدحسین کاظمی، دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان در این مراسم طی سخنانی ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ را به‌عنوان اولین بزنگاه گام دوم انقلاب اسلامی ایران و نقطه عطفی برای تحول در حکمرانی و انقلاب ساختاری در این کشور دانست و گفت: حق اظهار نظر، پاسخگویی مسئولین، ثبات سیاسی، کارآیی دولت و کنترل فساد جزو مؤلفه‌های اصلی یک حکمرانی خوب است که مردم انتظار دارند این تحول ساختاری و تحقق این مؤلفه‌ها را در دولت انقلابی سیزدهم شاهد باشند.

کاظمی افزود: حمایت علنی از جنابعالی و برپایی ستادهای نسل تحول در سراسر کشور وظیفه ما را در قبال دولت حضرتعالی سنگین‌تر کرده است که همه مواضع و فعل‌های دولت سیزدهم زیر ذره‌بین ما قرار بگیرد.

این فعال دانشجویی با اشاره به مسائل اقتصادی کشور ادامه داد: مردم دیگر تحمل التهاب و تصمیمات خلق‌الساعه را که موجب کاهش قدرت خریدشان می‌شود ندارند و آنچه بعد از ۱۰۰ روز از دولت‌تان مردم را نسبت به آینده اقتصاد نگران می‌نماید مشخص نبودن برنامه‌های اقتصادی و بودن صاحب‌نظرانی با نظریه‌های مختلف در تیم اقتصادی‌تان است. مردم از شما تابلوی قرمز بورس و دلار ۳۱هزارتومانی را برنمی‌تابند.

دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان ضمن انتقاد از برخی انتصابات در دولت تصریح کرد: ابقای افراد مسئله‌دار در مناصب کلیدی در برخی وزارتخانه‌ها و در استانداری‌ها سبب کاهش انگیزه نیروهای انقلابی می‌شود. در شرایط جنگ اقتصادی و در شرایطی که شاهد بحران های اجتماعی و شکاف‌های فرهنگی هستیم تعلل در انتصابات قابل قبول نیست.

وی همچنین با اشاره به نخبگان، دانشگاه و ارتباط با صنعت اظهار داشت: علی‌رغم توصیه مقام معظم رهبری ما شاهد ارتباط تنگاتنگی بین دانشگاه‌ها و صنعت نیستیم، پایان‌نامه‌ها و مقالاتی که وقت و عمر جوانان کشور به پای آنها صرف می‌شود باید مسئله‌محور و در راستای نیازهای صنعت باشد. علم دانشگاهی باید نافع باشد و زمینه‌ساز ظهور و بروز استعدادهای جوانان دانشگاهی شود. لازم است جنابعالی نخ تسبیحی بین وزارتخانه‌ها جهت این ارتباط باشید.

کاظمی اضافه کرد: سربازی اجباری، عدم وجود آینده شغلی و مافیاهای زر و زور باعث مهاجرت نخبگان و فرار مغزها خواهد شد، فلذا مطالبه جدی ما از جنابعالی اتخاذ تمهیداتی برای ممانعت از خروج سرمایه‌های اصلی و آینده‌سازان کشور می‌باشد.

وی با اشاره به مشکلات آب و محیط زیست خاطرنشان کرد: مسئله آب و بحران‌های ناشی از کمبود آن و مسائل زیست‌محیطی یکی از اولویت‌های مهم دولتتان باید باشد، انتقال آب بین‌حوضه‌ای و انتقال آب دریا یکی از غلط‌ترین و پرهزینه‌ترین روش‌ها برای مدیریت بحران آب است. راهکار علمی و عملی؛ مدیریت درون‌حوضه‌ای، کاهش مصرف و تقاضا و اصلاح الگوهای کشت که سازگار با اقلیم خشک هستند، است. بحران‌های زیست‌محیطی پس از وقوع، دیگر با صرف هزینه‌های گزاف هم جبران نخواهد شد که می طلبد دولت برنامه جدی برای این مسایل داشته باشد.

*** فاصله نجومی بین حقوق اقشار مختلف چهره دولت را مخدوش می‌کند

متین فارابی، نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، نیز در این نشست در بخشی از سخنان خود ضمن تشکر از حضور وی در یک جلسه صریح دانشجویی گفت: ما شما را رئیس‌جمهوری دلسوز و دارای نیات عدالتخواهانه می‌دانیم که به‌دنبال رشد و ترقی ایران است و امیدواریم که تا انتها نیز همین گونه بمانید.

 نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با اشاره به فقدان کلان ایده در دولت گفت: بعضاً در همین مدت کوتاه اقدامات خوب و بنیادینی را از ناحیه وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه جهت سامان‌بخشی اقتصادی دیدیم؛ لکن همزمان می‌بینیم که مثلاً وزارت بهداشت به‌خلاف این اقدامات همچنان بر طبل افزایش سقف حقوق‌ها می‌کوبد.

فارابی تصریح کرد: بعضاً اتفاق می‌افتد رئیس جمهور، امروز در جلسه با اقتصاددانان در رابطه با حجم عظیم یارانه پنهان و لزوم حذف آن صحبت می‌کند و فردا مصوبه افزایش قیمت خودرو را لغو می‌کند. آقای رئیسی، این را بدانید که نمی‌شود همه کارهای خوب را با هم انجام داد،‌ شما مجبورید که از بین ایده‌ها و افراد موجود دست به انتخاب بزنید و سکان را به دست یک نفر بسپارید، هر روز که این تصمیم‌گیری به تعویق می‌افتد موجب ضرر کشور است.

 نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی همچنین ضمن اشاره به جمهوریت،‌ شفافیت و نظارت مردمی، بیان داشت: جامعه ایران در چند سال گذشته بحران‌ها و مشکلات بزرگی را پشت‌سر گذاشته و در برهه‌های مختلف از سمت دولت و حاکمیت هیچ انگاشته شده است و نمود این وضعیت در نرخ مشارکت انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری اخیر مشهود بود.

وی افزود: شما در شعارهای خودتان روی وجهه مردمی دولت تأکید زیادی داشتید؛ نمود این شعار شما شاید تا امروز فقط در سفرهای استانی‌تان وجود داشته است، بدون شک این قبیل اقدامات پسندیده است، لکن برنامه شما برای احراز و اعمال نظر آحاد مردم در مسائل کشور چیست؟

این فعال دانشجویی ادامه داد: در رابطه با بحث شفافیت باید مجدداً اجرایی‌نشدن ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه را یادآوری کنیم و این نکته را عرض کنیم که اتخاذ استراتژی مقاومت با حقوق‌های نجومی و غیرشفاف همخوان نیست که رفع این مشکل نیاز به یک دستور انقلابی به‌دور از تعارفات دارد تا یک بار برای همیشه بساط زیاده‌خواهی اقشاری خاص از کیسه بیت‌المال برچیده شود. ادامه این فاصله نجومی بین حقوق اقشار مختلف بدون شک چهره دولت را مخدوش خواهد کرد.

فارابی خطاب به رئیسی با ابراز اینکه “شعارهای شما در بحث‌های مربوط به سوت‌زنی و تقویت نظارت مردمی پررنگ بوده اما تا کنون منجر به عملی نشده است”، گفت: همان‌طور که پیش از انتخابات در همین زمینه به شما هشدار دادیم باید بگوییم اگر در حوزه نظارت، به جریان‌های مردمی و عدالت‌طلب میدان ندهید و هشدارهای آنها را جدی نگیرید ظرف مدت کوتاهی بدنه مدیریتی اصولگرایٍ ضد جمهور و ضد آزادی همه شعارهای مردمی و آزادی‌خواهانه شما را به باد خواهد داد.

** نیازمند رویکرد تحول گرا در اداره کشور هستیم

زینب شوندی، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز در بخشی از سخنان خود در این دیدار گفت: همه مشکلات کشور ریشه در تصمیمات دهه ۹۰ ندارد اما دهه ۹۰ را می شود دهه عبرت ها نامید. نتیجه سلسله حوادث پیش آمده «انباشت بی‌اعتمادی و کاهش قابل توجه سرمایه اجتماعی نظام بود!  سوال اینجاست آیا نقطه بازگشتی هست؟ آیا می‌شود بر این چالش‌های غلبه کرد و مسیر اشتباه رفته را برگشت؟ 

شوندی خطاب به رئیسی اظهار داشت: معتقدیم مسئولیت و رسالت دولت سیزدهم و شخص جنابعالی آغازی دوباره است. اما سوال مهم‌تر این است که این هدف تا چه اندازه در دسترس دولت سیزدهم قرار دارد و چگونه می‌شود به آن دست یافت؟ در پاسخ باید گفت دولت ها پس از انقلاب در مواجهه با مشکلات عموما سه رویکرد متفاوت اتخاذ کرده اند: رویکرد ساده‌انگارانه، رویکرد محافظه‌کارانه و رویکرد تحول‌گرا.

وی ایجاد مشکل حق‌آبه کشاورزان اصفهانی را ناشی از ساده انگاری درمدیریت منابع آب دانسته و خاطرنشان کرد: یک روز به خاطر تامین نظر نماینده یک شهر و یا علاقه وافر یک وزیر به خدمت به شهر و دیار خودش برخلاف اصول عقلانی و احتمالا بدون وجود مطالعات ملی در دل کویر مرکزی ایران صنایع آب بر احداث کرده ایم و حالا ما مانده ایم و منابع محدود آب که اگر به کشاورز بدهیم کارگران کارخانه ها بیکار می شوند و اگر به صنایع بدهیم کشاورزان به خاک سیاه می نشینند.

وی افزود: متاسفانه رویکرد ساده انگارانه منحصر به یک جریان سیاسی نبوده و در برخی اطرافیان شما نیز دیده می شود! به خاطر دارید که همکار فعلی شما و نامزد سابق انتخابات ریاست جمهور ادعا می‌کرد می شود سه روزه مشکل بورس را حل و فصل کرد؟ اگر این ساده انگاری نیست شما بفرمایید چیست؟ ساده‌انگاری یعنی اینکه یک اظهارنظر چند روزه مسئولین دولتی عملا یک شوک غیرضرور به قیمت خودرو وارد کرد که با دستور شما هم کنترل نمی‌شود و بجای اولش بازنخواهد گشت!

وی افزود: نمی شود با ساده انگاری و محاظه کاری کشور را نجات داد و ما نیازمند رویکرد تحول گرا در اداره کشور هستیم. رویکرد تحول گرا یعنی حکمرانی عادلانه، صادقانه و عالمانه!

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به اقدامات مثبت دولت در ۱۰۰روزه اول کار خود گفت: در صد روزه نخست دولت سیزدهم گام های مثبتی برای جلب اعتماد عمومی برداشته شده است! واکسیناسیون گسترده و یا حضور به موقع مسئولین دولتی در میان مردم در سفرهای استانی و به بهانه های مختلف جلوه های نو و امیدبخشی از اداره کشور را به نمایش گذاشته است.

شوندی تاکید کرد: با وجود گذشته صد روز از آغاز به کار دولت، هنوز افکار عمومی دریافت روشنی از ایده دولت برای اداره اقتصاد کشور ندارد و از سوی دیگر نوعی پراکندگی در ترکیب تیم اقتصادی دولت دیده می شود و حضور افرادی با نگرش های متفاوت نگرانی های جدی را در خصوص آینده مدیریت اقتصادی کشور ایجاد کرده است. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هنوز در برخی وزارتخانه ها منصوبین آقای روحانی مدیر هستند و دولت سیزدهم قریب به ۴۰ درصد تیم مدیریتی خود در سطوح میانی را تکمیل نکرده است.

** انتخاب شما به‌عنوان رئیس‌جمهور، بارقه‌های امید را در دل مردم زنده کرد

ضیایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف،  نیز در این نشست طی سخنانی گفت: حضور شما در جمع دانشجویان برای ما مایه‌ دلگرمی و خرسندی است. از اینکه با قبول دعوت دانشجویان دانشگاه، در نخستین سال کاری دولت سیزدهم مهمانِ شریف شدید، سپاسگزاریم.

رئیسی گفت: انتخاب شما به‌عنوان رئیس‌جمهور، بارقه‌هایی از امید را در دل مردم زنده کرد. این بارقه‌های امید، حکم سرمایه‌ اولیه‌ی برای آغاز به کار دولت سیزدهم را داشت. مردم صبور ما در انتخابات ۲۸ خرداد امسال، با وجود همه‌ی سختی‌ها و دلخوری‌ها و نگرانی‌ها، شما را برای سامان بخشیدن به امور خود برگزیده‌اند. این موضوع، هم وظیفه شما به عنوان خادم جمهور را خطیرتر کرده و هم به واسطه کم‌بودن زمانِ انجامِ اقداماتِ اساسی برای کاهش رنج‌های مردم، بار مسئولیت ما به عنوان دانشجویان آرمان‌خواه را در مواجهه با تصمیمات و اتفاقات مرتبط با دولت جنابعالی سنگین‌تر کرده است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: بی‌تردید اقتصاد و معیشت مردم، امروزه اولویت دار ترین مسئله‌ ایران ماست. دردهای اقتصادی مردم از شماره خارج و زخم‌های کاریِ اقتصاد ایران، روزبه‌روز بیشتر شده است. ریاضی‌گرایی و اقتصادگرایی محض در علم اقتصاد که غالبا خروجی چنین دانشکده هایی هم هست نتیجه ای جز وضع کنونی نداشته است. چنین وضعیت اسف‌باری نیازمند حکمرانی خردمندانه، با برنامه و هوشمندانه است که باید گفت  در مدت زمان سپری شده از روی کار آمدن دولت سیزدهم، به وضوح فقدان «ایده کلان محوری» در دولت شما نمایان است.

ضیایی افزود: از روزهای آغازین شروع به کار شما و با مشخص شدن اعضای تیم اقتصادی دولت، به روشنی فقدان یک ذهنیت مشخص و یک چارچوبِ روشن در تفکرات اعضای این ترکیب احساس می‌شود. اینکه ایده‌ها و نظرات اقتصادی شما در انتخابات، چطور قرار است با نگاه‌های خاص و منحصربه‌فردِ برخی وزرای پرحاشیه‌ی شما جمع‌شود و اینکه هماهنگی میانِ این تیمِ چهل‌تکه با چه سازوکاری اتفاق خواهد افتاد، پرسش بی‌پاسخِ ماست.

وی ادامه  داد: شنیده نشدن یک صدای واحد از مدیران اقتصادی شما در کلان‌مسائل اقتصادی کشور، جلوه دیگری از سردرگمی دولت در زمینه‌ مسائل  اقتصادی است.

 نماینده بسیج دانشجویی ادامه داد: ما دانشجویان به‌خوبی می‌دانیم شرایط امروز اقتصاد ما، نیازمند گرفتن تصمیمات سخت است که هزینه‌های اجتماعی زیادی در پی خواهند داشت. تعلل بیش از اندازه و گاه تزلزل در اتخاذ این تصمیمات که به نظر می‌رسد نتیجه‌ بروز بیماری “رسانه‌زدگی” در دولت شماست، فرصت محدود ما برای انجام اصلاحات اساسی را از بین می‌برد. برای مثال پس گرفتن لایحه‌ای که خود دولت برای حذف ارز ترجیحی به مجلس داده بود و یا لغوکردن تصمیم وزارت صمت در موضوع خودرو، نشان‌دهنده اثرگذاری مخرب جو رسانه‌ای بر تصمیمات اساسی کشور است.

وی گفت: در جهت ترمیم ارتباط آسیب‌دیده‌ حاکمیت و مردم، بازدید‌های سرزده و سفرهای استانی، کاری خوب اما به شدت ناکافی است.ما نگران تقلیل فعالیت‌های شما به حضور میدانی و “بازدیددرمانی” به‌جای حل مشکلات اساسی مردم هستیم. در روزهایی که مردم در حداقل بسترهای ایجاد شده برای مشارکت سیاسی همچون انتخابات نیز مشارکت قابل ملاحظه‌ای ندارند، به روشنی باید در راستای طراحی مکانیزم‌ها و روندهایی برای جاری ساختن اراده مردم در ساختار‌ها گام برداشت.

وی ادامه داد: یکی از مسیرهای اقناع و همراه سازی مردم، اقناع جامعه نخبگانی به ویژه قشر دانشگاهی به عنوان حلقه های میانی و واسط میان مردم و حاکمیت است. انتظار ما در این موضوع از دولت حضرتعالی به صورت شفاف، تحول در نسبت میان نهاد دولت و نهاد دانشگاه است.

این فعال دانشجویی گفت: نمودهای تحول در رابطه‌ دولت و دانشگاه، می‌تواند مراجعه مسئولین به دانشگاه‌ها و شکل دادن گفت‌وگوهای دانشجویی و به بوته‌ نقد گذاشتن آرا و تصمیمات سیاستی است. از سوی دیگر به نظر می‌رسد باید به سمتی حرکت کنیم که نقش‌آفرینی دانشگاه در حل کردن مسائل کشور، به بخشی از وظایف ذاتی دانشگاه تبدیل شود و ارتباط بین نهاد علم و نهاد حکمرانی، به معنای کلمه و به‌دور از تعارفات مرسوم در سندهای بالادستی شکل بگیرد. 

ضیایی افزود: آقای رئیس‌جمهور، ما منتی بر شما نداریم. ما معتقدیم چهارسالِ دولت سیزدهم، سال‌هایی حساس و حیاتی در ترسیم مسیر آینده‌ ایران است و برای همین، می‌خواهیم دلسوزانه و نه در مقام حامیانِ استادیومی بلکه از جایگاه همراهانی مشفق و منتقد، در کنار دولت شما باشیم و به رفع مشکلات اساسی کشور، کمک کنیم.

** تغییر ریل نیاز به اقتدار در تصمیم‌گیری دارد

علی بزرگخو، دبیر دفتر تحکیم وحدت دانشجویان نیز در این دیدار طی سخنانی اظهار داشت: تمام ظرفیت‌های دولت باید در خدمت ایجاد تشکیلات مردمی عظیم در جهت اصلاح امور چه در ابعاد تصمیم گیری و چه در ابعاد اجرا، باشد. به عبارتی دولت هم باید با نظر مردم اداره شود یعنی مردم سالار باشد و هم باید مبتنی بر توان مردم اداره شود یعنی مردم نهاد باشد و این مهم فقط با تغییر ریل کلی امکان پذیر است.

وی گفت: تغییر ریل نیاز به وحدت گفتمانی دارد، مردم نباید حس کنند ترکیب تیم دولت، ترکیبی ناهمگون است. تغییر ریل نیاز به اقتدار در تصمیم‌گیری دارد. دولت محل تصمیم و اجرا است. نمی‌شود که امروز تصمیمی بگیریم و فردا با چند حرف مخالف به کلی از موضع خود عقب بکشیم و آن تصمیم را لغو کنیم. این یعنی یا تصمیمتان عجولانه بوده یا اقتدار لازم در عمل را نداشته‌اید. عملی که متاسفانه بار‌ها از دولت شما سر زده است.

این فعال دانشجویی گفت: تغییر ریل نیازمند ساده زیستی در تمام مجموعه دولت است، ویژگی‌ که در بسیاری از اعضای کابینه‌ی شما دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.