×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 28 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سیمای ۴۳ سالگی انقلاب در قاب تلویزیون/ از بازپخش «یک مشت پر عقاب» تا مستندهای جدید

به گزارش تهران۲۴، برنامه های ترکیبی، گفتگو محور، مستند، فیلم سینمایی و … از جمله برنامه های شبکه های سیما در ایام الله دهه فجر است تا رخدادهای ایام پیروزی انقلاب، بازخوانی مبارزات انقلابیون با رژیم منحوس پهلوی و تبیین آرمان های انقلاب را در چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب، مرور کند.اطلاعات این برنامه ها عبارتند از:

** رنگ و بوی انقلاب در شبکه یک

* مجموعه داستانی «یک مشت پر عقاب» به کارگردانی اصغر هاشمی و تهیه کنندگی بهروز خوش رزم، داستانی معمایی ـ جنایی دارد که با وقایعی چون قیام مردم تبریز، جمعه خونین ۱۷ شهریور، راهپیمایی، انقلاب ۵۷ و … پیوند دارد.

داستان این مجموعه تلویزیونی درباره امیرحسین دانشور فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی است که در حال گذراندن دوران سربازی در پادگان عجب‌شیر است. او به دلیل ارتباط تلفنی غیر منتظره‌ای به تهران می‌آید … این سریال هر شب پخش می شود.

* ویژه برنامه «مسابقه ایران» با تغییراتی در دکور و فضای برنامه و پرداختن به سوالاتی در حوزه وقایع تاریخی منتج به پیروزی انقلاب اسلامی و دستاوردهای جمهوری اسلامی، هر روز ساعت ۱۸ با حضور شرکت کنندگانی از نقاط مختلف کشور پخش می شود.

* برنامه «خط امام» منتخبی از بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) است، که هر شب ساعت ۲۲ پخش می شود.

* مستند جدید «شاهد عینی» در ۹ قسمت هر شب ساعت ۲۰ روی آنتن می رود. در این مستند ناگفته های سران رژیم پهلوی از ناکارآمدی این رژیم پوشالی بیان می شود.

* ویژه برنامه «خیابان ایران» با هدف ایجاد فضای شاد و امید بخش هر روز به صورت زنده ساعت ۱۵ روی آنتن می رود. در این برنامه تعدادی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز معرفی می شوند. پخش سرودهای انقلابی از دیگر آیتم های خیابان ایران است.

* مستند «داستان چهاردهم» روایتی تاریخی از جدایی خیانت بار بحرین، استان چهاردهم ایران توسط شاه مخلوع دارد که در این ایام روی آنتن می رود.

* مستند «رزم آهنگ» در ۱۰ قسمت، روند تهیه و ساخت رزم آهنگ های دوران انقلاب و پس از آن روایت می شود.

* مستند جدید «تختی» در دو قسمت، روایتی است بر فشارهای حکومت بر مرحوم جهان پهلوان تختی در دوران پهلوی.

* مستند «کابوس نیمه شب» در شش قسمت رویدادهای منتهی به فرار شاه از ایران را روایت می کند. این مستند براساس اسناد و مدارک به جامانده از کتاب خاطرات رجل سیاسی دوران پهلوی و اطرافیان شاه و با استفاده از آرشیوهای تصویری تولید شده است. این مستند تاریخی، جمعه‌ها ساعت ۲۳ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

* شبکه یک سیما ۴ فیلم سینمایی «خبرچین»، «تشریفات»، «خانه عنکبوت» و «سناتور» را نیز در این ایام روی آنتن می فرستند.

* همچنین پخش مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» نیز از روز شنبه ۳ بهمن ماه ساعت ۱۶:۴۵ از این شبکه آغاز شده است که در این ایام نیز پخش آن ادامه دارد.

** گرامیداشت دهه فجر در شبکه دو

* برنامه «زنده باد زندگی» از شنبه ۹ بهمن ماه به استقبال دهه فجر انقلاب اسلامی می رود. اجرای روزانه دو قطعه سرود حماسی، گفتگو با کارشناسان و تحلیل دوره پهلوی دوم پس از طرح آمریکایی انقلاب سفید، مستند «آغاز یک پایان» در ۷ بخش ۱۰ دقیقه ای به تهیه کنندگی سعید چاری همراه با پخش مستندهای ۱۰ دقیقه ای حاوی نظرات کارشناسان درون و برون مرزی، میزبانی از مهمانان ویژه و تدارک و پخش میان برنامه های ویژه فجر انقلاب اسلامی، مروری بر واقعیات عصر پهلوی که منتج به پیروزی انقلاب اسلامی شد، پرداختن به کلام و منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و … از جمله بخش‌های این برنامه است که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰:۴۵ روانه آنتن می شود.

* «شکوه بهمن» از دیگر تدارکات این شبکه است که مستندی گزارشی است و به صورت ویژه به پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد. در این برنامه لحظات ناب بهمن ۵۷ در آلبوم خاطرات انقلاب ورق می‌خورد و در ۲۰ قسمت ۳ دقیقه‌ای پای صحبت یاران انقلاب از قشرهای مختلف می‌نشیند تا با خاطرات فرزندان انقلاب در آن روزگار همراه شود و مخاطبان را با حال و هوای حماسی آن روزها آشنا کند.

* مسابقه تلفنی «دو در دو» به صورت زنده به طرح سوالات اطلاعات عمومی، فرهنگی، ادبی، ایرانشناسی و بخشی متناسب با این ایام می‌پردازد. این مسابقه روزهای زوج ساعت ۱۷:۳۰ روانه آنتن می‌شود.

* مستند گزارشی «نما دو» با هدف انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی و نیز جشن‌های مردمی استان های مختلف کشور، نمایشگاه‌ها و راهپیمایی باشکوه ۲۲ در ایام دهه فجر از این شبکه پخش می‌شود.

* برنامه گفتگو محور «ایران» با حضور دکتر علی اکبر ولایتی و اجرای دکتر اسماعیل آذر در ایام دهه فجر موضوع خود را به نهضت پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص داده است. این برنامه ۱۱، ۱۴، ۱۵ و ۲۲ بهمن ساعت ۲۱:۰۰ به صورت ویژه روانه آنتن خواهد شد.

* برنامه های «رخ به رخ» جمعه ساعت ۲۳:۰۰، «بسته پیشنهادی» جمعه حوالی ساعت ۲۱:۰۰، «در انتهای الوند» هر روز ساعت ۷:۰۰، «عصر خانواده» هر روز ساعت ۱۸:۰۰، تاک» ۱۳ و ۲۰ بهمن ساعت ۲۳:۳۰، * «احوالپرسی» ۱۴ و ۲۱ بهمن ساعت ۲۱:۱۵، «دست در دست» از شنبه تا سه شنبه و پنجشنبه‌ها حوالی ساعت ۲۳:۳۰ با دعوت از مهمانانی مرتبط در زمینه پیروزی انقلاب، به گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی به‌صورت منعطف خواهد پرداخت.

* «در امتداد فجر» نیز در گرامیداشت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان به تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌پردازد. این برنامه نیز از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱:۰۰ در جدول برنامه‌های شبکه دو سیما قرار دارد.

* «ناگفته‌های ایران» به بیان دستاوردهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی انقلاب اسلامی می‌پردازد. این برنامه ۱۰ و ۱۲ بهمن، همچنین ۱۶، ۱۸ و ۲۰ بهمن ساعت ۱۳:۰۰ روانه آنتن می‌شود.

* گام تمدن‌ساز «سرمشق» به گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی می‌پردازد. در این برنامه در خصوص تبیین راهبردی گام دوم انقلاب و عملیاتی شدن آن از منظر کارشناسان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه مطالبی عنوان می‌شود. زمان و ساعت پخش این برنامه ۱۱، ۱۳، ۱۷ و ۱۹ بهمن حوالی ساعت ۱۳:۰۰ خواهد بود.

* «آیینه خانه» جمعه ساعت ۱۳:۳۵، «از آسمان» پنجشنبه‌ ساعت ۱۳:۱۰، «چشمه زندگی» جمعه ساعت ۱۱:۳۵ نیز در این ایام روی آنتن می روند.

* «ایوان بهشت» (سخنرانی مذهبی) با دعوت از حجج اسلام و سخنرانی آنها در خصوص بیان ظلم و ستم شاهنشاهی در برابر مردم، به صورت منعطف به موضوع دهه فجر می‌پردازد. این برنامه در ایام دهه فجر هر روز ساعت ۵:۵۰ بامداد از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

* «به تو از دور سلام» با پخش دعای ندبه از مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) به مناسبت دهه فجر جمعه ۲۲ بهمن ساعت ۶:۰۰ صبح تقدیم مخاطبان می‌شود.

* «دست کی بالا» موضوع دهه فجر و گرامیداشت آن ایام را به زبانی کودکانه، برای مخاطبان کودک خود تشریح می‌کند. این برنامه روزهای زوج ساعت ۱۰:۰۰ روانه آنتن می‌شود.

* «با ما بیا» پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۴:۳۰ به صورت ویژه‌ای پخش خواهد شد.

* «کافه بازی» به معرفی بازی‌های رایانه‌ای ایرانی به‌عنوان دستاوردهای انقلاب اسلامی در رابطه با پیشرفت‌های کشور خواهد پرداخت. پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۵:۳۰ این برنامه روانه آنتن شبکه دو خواهد شد.

* مستندهای مرتبط با این ایام از دیگر تدارکات گروه سیاسی شبکه دو سیماست. روایت داستان گونه از روزهای انقلاب در سه مقطع مختلف زمانی که بخش عمده آن ادبیات و خاطره نگاری است، خاطرات افراد مختلف که در پیروزی انقلاب اسلامی دخیل و موثر بوده اند و … پنجشنبه‌ها ساعت ۱۴:۰۰ روانه آنتن می‌شود.

* مجموعه «روزگار رضاخانی» به کارگردانی مهدی فارسی در ژانر مستند و سیاسی تاریخی تولید شده که به روایت مباحثی همچون سقوط قاجار، کودتای رضاشاه و تشکیل سلسله پهلوی، تاج‌گذاری رضا شاه، تحولات اجتماعی ـ سیاسی و فرهنگی مثل ایجاد شبکه راه‌آهن، تأسیس دانشگاه تهران، ماجرای قانون کشف حجاب تا مسائل شخصی و خصوصی دربار پهلوی می‌پردازد. این مستند از شنبه ۹ تا چهارشنبه ۲۰ بهمن ساعت ۲۰:۰۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می شود.

* جشنواره فیلم‌های سینمایی دهه فجر کاری از تامین برنامه شبکه دو در این ایام به پخش فیلم‌های سینمایی با موضوعات انقلابی و مرتبط با این ایام می‌پردازد که از شنبه ۹ تا چهارشنبه ۲۰ بهمن ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

** شبکه سه سیما همراه با فجر انقلاب

* ۱۰ عنوان مستند با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی و ده ها کلیپ، نماهنگ و تیزر و موشن گرافی با تصاویری از جشن های پیروزی انقلاب اسلامی از شبکه سه سیما پخش خواهد شد. جشن های مردمی به مناسبت پیروزی سالگرد انقلاب  هم از این شبکه پخش می شود.

* این شبکه با برنامه «هفت» هر شب ساعت ۲۳:۳۰ تا پایان جشنواره به پوشش جشنواره فیلم فجر می پردازد. این برنامه با اجرای محمد حسین لطیفی و با حضور مجری منتقد مسعود فراستی روی آنتن می رود.

* شبکه سه همچنین ۵ عنوان فیلم سینمایی را با موضوع دهه فجر و انقلاب در این ایام برای ببیندگان پخش می کند.

* برنامه های «بدون توقف»، «سینما هفت»، «سمت خدا»، «دست های چدنی»، «لحظه ها را دریاب»، «گزارش روز» و «سلام صبح بخیر» هم به موضوع انقلاب می پردازند.

** رخدادهای جشنواره فیلم فجر در قاب چهار

* مجله تلویزیونی «زاویه» در ایام الله دهه فجر از شنبه تا چهارشنبه، هر شب ساعت ۲۲ به مدت دو هفته و به صورت زنده روی آنتن می رود.

ویژه‌برنامه‌های «زاویه» با موضوعاتی چون آرمانِ انقلاب، ایده‌ی انقلاب، جهان انقلاب و قانون انقلاب به بررسی شرایط تاریخی، فرهنگی و اجتماعی دور‌ه‌ی انقلاب خواهد پرداخت.

همین طور جریان انقلاب تا امروز را نقد خواهد کرد و با بازنمایی سیر حرکت انقلاب اسلامی از ابتدای پیدایش تا هم‌اکنون، تصویری نو برای پژوهشگران عرصه‌ی علوم انسانی به نمایش خواهد گذاشت.

در این مجموعه پیرامون آینده‌ی پیشِ روی انقلاب اسلامی سخن خواهیم گفت و از اساتید علوم انسانی سوال‌هایی در مورد ارتباط متقابل جهان با انقلاب ایران، انسانی که ایده‌ی انقلاب را پرورش داد و انسانی که انقلاب تعین بخشید، آرمان‌های مردم در دوره‌ی انقلاب و ظرفیت‌های مغفول قانون اساسی، خواهیم پرسید.

در ویژه‌برنامه‌های زاویه که با حضور یک مهمان برگزار خواهد شد، اساتید علوم انسانی مانند دکتر پارسانیا، دکتر اسماعیلی، دکتر متقی و دکتر آزاد حضور خواهند یافت.

* گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما با برنامه «سینما ملت» با اجرای وحید رونقی، از ۱۲ بهمن و همزمان با آغاز چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر هر شب ساعت ۲۳ به مدت ۱۱ شب، به پوشش مهم‌ترین رویداد هنری کشورمان می پردازد. تهیه کننده سینما ملت  احسان حسینی، سردبیر و کارگردان نیز سجاد مهرگان می باشند.

مرور آثار حاضر در این دوره جشنواره به همراه انعکاس برنامه‌ها و نشست‌ها، گفتگو با عوامل فیلم‌ها، و پخش آیتم‌های ویژه‌ای به مناسبت چهلمین دوره جشنواره از بخش‌های این برنامه خواهد بود.

* مستند ده قسمتی «ایران توانا» در ایام دهه فجر به همت صندوق نوآوری پخش می‌شود. این مستند که با هدف نمایش توانمندی‌های جوانان ایرانی در قالب شرکت‌های دانش بنیان به همت صندوق نوآوری و شکوفایی تهیه و تولید شده است، طی روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن و همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

در مستند ۱۰  قسمتی «ایران توانا» ۱۰ شرکت دانش بنیان به ارائه توانمندی‌های فناورانه خود می‌پردازند.

* مجموعه مستند «روزگار رضاخانی» به کارگردانی مهدی فارسی و تهیه‌کنندگی محسن یزدی در ایام الله دهه فجر، هر روز ساعت ۱۷ از شبکه چهار پخش می شود.

*سریال تلویزیونی «رعنا» به کارگردانی داود میرباقری در دهه فجر انقلاب اسلامی هر شب ساعت ۲۴ روی آنتن می رود.

سریال «رعنا» محصول سال ۱۳۶۷، از اولین آثار داوود میرباقری و با بازی گلچهره سجادیه، سعید نیک‌پور، بهزاد فراهانی، رویا تیموریان و پرویز پرستویی است.

* مجله تصویری «چرخ» در ایام الله دهه فجر به دستاوردهای ایران در زمینه‌های علم و فناوری، پروژه‌های برتر دانشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌های علمی و پژوهشی، کارخانه‌ها و مراکز فناورانه و زندگی چهره‌های دنیای علم و فناوری ایران را بررسی می‌کند. «چرخ» به تهیه‌کنندگی الهه بهبودی از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ روی آنتن می‌رود.  

* «تیغ آفتاب»، «شیلات» و «ای ایران» عناوین سه فیلم سینمایی هستند که در در دهه فجر از شبکه چهار سیما پخش می شود.

* «رستانو» به تهیه‌کنندگی حلیه صبورنژاد کاری از گروه دانش شبکه چهار است که ویژه ایام دهه فجر تهیه و تولید شده است و از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۳۰ پخش و ساعت و ۹ و ۱۳ روز بعد بازپخش می شود.

برنامه «رستانو» با موضوع چشم‌انداز اقتصاد زیستی کشور توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در گروه دانش شبکه چهار سیما تهیه شده است. در پنج‌ قسمت برنامه «رستانو»، به پنج موضوع مهم در اقتصاد زیستی پرداخته می‌شود.

** قاب های تماشایی جشن انقلاب در شبکه پنج

* شبکه تهران با شروع دهه مبارک فجر پخش سریال جدید «خداحافظ مادر» را آغاز می کند. اولین قسمت سریال «خداحافظ مادر» به کارگردانی پرویز شیخ‌‌طادی و تهیه کنندگی سید حامد حسینی در ایام دهه فجر هر شب ساعت ۲۳ از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. این سریال انقلابی در ۲۰ قسمت ۵۰ دقیقه ای به سفارش گروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما تهیه و تولید شده است.

این مجموعه تلویزیونی بخش های از زندگی طاهره دباغ (مرضیه حدیدچی) را به تصویر می کشد. در این سریال انقلابی و ارزشی به نقش تاثیرگذار وی در اوایل انقلاب اسلامی و مبارزات سیاسی ایشان پرداخته می شود. دباغ از زندانیان سیاسی است که سابقه شکنجه با دستگاه آپولو را داشته و خاطرات وی از این شکنجه‌ها در کتابی ثبت شده است. طاهره دباغ یا مرضیه حدیدچی یکی از اعضای حاضر درجلسه ی ابلاغ پیام تاریخی امام خمینی (ره) به گورباچف بود.

* گروه سیاسی شبکه پنج سیما با ویژه برنامه تاریخی «سرچشمه» به استقبال جشن انقلاب می رود. این ویژه برنامه از ۱۱ بهمن ماه در ۸ قسمت به بررسی حوادث و اتفاقات پیش آمده در انقلاب می‌پردازد. نقش ارتش و همافران در پیروزی انقلاب، تحلیل و تبیین رابطه ساواک با موساد، واکاوی وقایعی درباره پهلوی و… سرفصل موضوعات برنامه «سرچشمه» است که دهه فجر از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

* ویژه برنامه «پرچم» کاری از گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیماست که در روزهای انقلاب تقدیم نگاه پرمهر مخاطبان می شود. این ویژه برنامه با محوریت بررسی تاریخچه انقلاب اسلامی در استان های مختلف کشور به تهیه کنندگی حسین حبیبی در ۱۰ قسمت از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

این برنامه در هر قسمت تاریخچه انقلاب اسلامی را در یک استان بررسی خواهد کرد و موضوعاتی نظیر شروع مبارزه علیه رژیم پهلوی، خاطرات شعار نویسی، موسیقی محلی و… را تصویر می کند. همچنین ویژه برنامه «پرچم» میزبان بازیگران، هنرمندان، چهره های انقلابی از استان های مختلف کشور خواهد بود تا خاطرات انقلابی آنها را برای بینندگان تصویر کند.

گفتنی است دهمین قسمت برنامه «پرچم» در روز ۲۲ بهمن ۱۴۰۰با هدف برگزاری جشن، نور افشانی و اجرای موسیقی و … به صورت زنده از میدان آزادی روی آنتن می رود.

* ویژه‌ برنامه «مهر وطن» دیگر برنامه گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما است که به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در روز ۲۲ بهمن از ساعت ۹ صبح روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

این ویژه برنامه از ایستگاه خیابان آزادی تقاطع یادگار امام (ره) با حضور جمعی از مجریان شبکه پنج سیما به همراه گروه برنامه ‌ساز «رنگین کمان» و… نیز با کودکان و نوجوانان همراه می‌شود.

* همچنین اتوبوس «خنده رو» نیز در این روز در محل اجرای برنامه های شبکه پنج سیما در تقاطع خیابان آزادی و یادگار امام (ره) قرار دارد تا با اجرای برنامه های شاد و جذاب لحظات شاد و دلنشینی را برای هموطنان و مردم عزیز شهر تهران رقم بزند. در دهه فجر ۱۴۰۰ برنامه های «به خانه بر می گردیم» و «رنگین کمان» گروه خانواده و کودک نیز معطوف خواهد بود.  

* «سلام تهران» میزبان مسئولان، هنرمندان و چهره های انقلابی خواهد بود تا درباره دستاوردهای ۴۳ ساله انقلاب از ساعت ۶:۳۰ تا ۹ گفتگو کند.

* برنامه «دستخط» دیگر برنامه گروه اجتماعی نیز جمعه ۱۵ بهمن ماه میزبان امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی فرمانده‌ی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تا پیرامون پیشرفت های نظامی و دستاوردهای نیروی هوایی ارتش بعد از انقلاب اسلامی  و حماسه ۱۹ بهمن سال ۵۷ گفتگو نماید.

* مستند «تهران ۱۴» به تهیه کنندگی سمیه عظیمی و کارگردانی داود مرادیان روایتگر داستان های متفاوت از رویدادهای مهم تهران در قرن اخیر است که در ایام دهه فجر از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. این مستند، به مرور وقایع مهم تهران در سال‌های پیروزی انقلاب خواهد پرداخت.

* مجموعه مستند سه قسمتی «حریف» به همت گروه اجتماعی شبکه پنج سیما به مناسبت دهه مبارک فجر روی آنتن می رود. این مستند به بررسی حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا از زمان به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی تا شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی می پردازد. در این مستند روایت دقیق و موشکافانه ای از چهار دهه درگیری ایران با آمریکا برای تحمیل خواسته های رژیم صهیونیستی به کشورهای منطقه برای مخاطبان بازگو و تصویر می شود. همچنین بررسی چگونگی ظهور داعش و تاریخچه آن از ابتدا تا نابودی این گروهک تروریستی توسط نیروهای محور مقاومت به فرماندهی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از دیگر قسمت های جذاب این مستند تماشایی است.

* مستند «جدال در توسکستان» مروری دارد به درگیری نظامی حزب رنجبران ایران در جنگل های توسکستان گرگان که با حضور فرماندهان عملیات وقت سپاه و مصاحبه با مجید زربخش و مهدی ذوالفقاری از اعضای مرکزی حزب رنجبران و فرخ نگهدار از اعضای مرکزی سازمان چریک های فدایی خلق ایران به بررسی آن دوران از تاریخ معاصر کشور می پردازد. این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی حجت الله اسحاقی اطربی در گروه اجتماعی شبکه پنج سیما تولید و در ایام دهه مبارک فجر تماشایی می شود.

* برنامه های «تهران ۲۰»، «در شهر»، «در استان»، «تا نیایش» و «عطر عاشقی» منعطف با این ایام روی آنتن می روند.

* تامین برنامه شبکه پنج سیما در دهه مبارک فجر جشنواره فیلم های انقلابی را تدارک دیده است و هر شب ساعت ۲۲:۱۵ یک اثر سینمایی فاخر با موضوع انقلاب را روانه آنتن می کند. همچنین پخش مستندهایی با موضوع انقلاب اسلامی ایران در کنداکتور تامین برنامه شبکه پنج سیما قرار گرفته است.

** شبکه هفت در دهه فجر

* «مشاعره بزرگ ایران» با موضوع مشاعره و مسابقه شعر خوانی بین شرکت کنندگان برنامه با سرودن اشعار و متن هایی با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی با رویکرد ترویج زبان و ادبیات فارسی در ایام دهه فجر ساعت ۲۰ روی آنتن می رود.

* برنامه «به وقت ایران» یک شنبه و سه شنبه ساعت ۲۱:۴۵ با حضور و گفتگو با مسئولین کشوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پخش می شود.

* برنامه های «دوربین هفت» هر روز ساعات ۹ و ۲۱، «صبحی دیگر» هر روز ساعت ۹:۳۰، «رویش» هر شب ساعت ۱۹:۱۰، «کی میاد ستاره چینی» جمعه ساعت ۱۸، «قند پهلو» پنج شنبه ساعت ۲۱:۰۰ و «نسل آفتاب» ساعت ۱۰:۳۰ منعطف با این ایام پخش می شوند.

* تبیین مبارزات مردم ایران که منجر به پیروزی انقلاب شده با رهبری حضرت امام خمینی (ره) با زبان کودکانه توسط مدرسین مقطع ابتدایی در برنامه، وله و نماهنگ و تیزرهای مرتبط هر روز در «مدرسه تلویزیونی» صورت می گیرد.

* ویژه برنامه دهه فجری «لوبیا فردا زود بیا» هر روز در ایام دهه فجر ساعت ۱۰:۴۵ روی آنتن می رود.

* برنامه «روی خط زندگی» در هشت قسمت عملکرد نهضت سواد آموزی در ۴۳ سال پیروزی انقلاب را بررسی می کند.

* برنامه موسیقی شبانه «آوا و نوا» در این ایام نیز همراه با سرود ها و تصاویر انقلابی از ساعت ۲۴ تا ۶:۰۰ صبح روی آنتن می رود.

** با «کاروان قرانی انقلاب» در شبکه قرآن و معارف

* «کاروان قرآنی انقلاب» کاری از گروه جلسات و مسابقات همچون سال های گذشته، «محافل قرآنی» با حضور قاریان برتر بین المللی و استانی در اقصی نقاط ایران اسلامی است که هر روز ساعت ۱۰:۱۵به صورت زنده پخش می شود.

همچنین برنامه «منم بچه مسلمان» تولید گروه کودک و نوجوان ساعت ۱۵ در چهار ویژه برنامه، به تبیین مبانی و وقایع انقلاب برای نسل جدید می پردازد. 

تلاوت ها و آواهای مناسبتی، مستندهای انقلاب اسلامی، انیمیشن های با موضوع انقلاب و خاطرات انقلاب با همت تامین برنامه شبکه به تناوب در طول ایام دهه فجر پخش خواهد شد.

** عطر و بوی انقلاب در شبکه جام جم

* برنامه «شکوفه باران»؛ کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه جام جم که در ۱۰ قسمت ۴۵ دقیقه ای به تهیه کنندگی ذاکری تولید و پخش می شود.

* «بدون شرح» برنامه ای با محتوای سیاسی که در گروه سیاسی شبکه تهیه شده و در ایام دهه فجر به روی آنتن شبکه خواهد رفت.

* «فجر ایرانیان» برنامه ای ۲۴۰ دقیقه ای که ۱۲ بهمن، شب پیروزی انقلاب اسلامی از برج ایران مال به روی آنتن جام جم می رود.

* برنامه های روتین «صبح پارسی»، «شب نشینی» و «خانه مهر» هر روز با دعوت از میهمانان مرتبط با ایام دهه فجر، ویژه برنامه های متنوعی به مخاطبان شبکه تقدیم می کنند.

* همچنین سریال های «انقلاب زیبا»، «ارمغان تاریکی»، «نفس»، «تاریکی شب روشنایی روز» و «جلال ۲» طبق جدول تامین برنامه شبکه از آنتن جام جم بازپخش خواهد شد.

** رنگ و بوی فیلم های انقلابی در شبکه نمایش

* شبکه نمایش در ایام دهه فجر در ساعت های ۱۳ و ۲۳ فیلم های مناسبتی ویژه این ایام برای پخش در نظر گرفته است.

در ساعت ۱۳ فیلم های «زمانی برای ماندن»، «دو ماه شمسی»، «بن سای»، «هویت»، «روز بر می آید»، «در برابر باد»، «ستارخان»، «پازل»، «دیوارهای یخی»، «مهران» و «خبرچین» را پخش می کند.

این شبکه در ساعت ۲۳ فیلم های «آسمان پر ستاره»، «روزگاری عشق و خیانت»، «خروج»، «افق»، «میهمانی خصوصی»، «دستمزد»، «حمله به اچ ۳»، «کیمیا و خاک»، «جمیل»، «لیلی با من است» و «سناتور» را به روی آنتن می برد.

* همچنین این شبکه با برنامه «سینمایش» به پوشش چهلمین جشنواره فیلم فجر می‌پردازد.

برنامه «سینمایش» از ۱۱ بهمن‌ ماه و همزمان با آغاز چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر تا شب پایانی جشنواره، هر شب در باکس ساعت ۲۱ شبکه نمایش و در ویژه برنامه‌ای به مدت ۹۰ دقیقه، به پوشش مهم‌ترین رویداد سینمایی کشورمان خواهد پرداخت.

مرور آثار حاضر در این دوره جشنواره به همراه انعکاس برنامه‌ها و نشست‌ها، گفت و گو با عوامل فیلم‌ها، سینماهای مردمی در تهران و سایر استان‌ها و آیتم‌های ویژه‌ای به مناسبت چهلمین دوره جشنواره از بخش‌های این برنامه خواهد بود.

«سینمایش» با اجرای حمید ترابیان در تامین برنامه شبکه نمایش تولید می‌شود.

** نسیم انقلاب در شبکه نسیم

* «نسیم آوا» هر شب ساعت ۱۹ به بازخوانی قطعه های انقلابی می پردازد.

* برنامه «چهل تیکه» با اجرای محمدرضا علیمردانی نیز از دیگر برنامه های شبکه نسیم هست که در ایام دهه فجر ساعت ۲۱ روی آنتن می رود.

** «مردمانه» شبکه افق در دهه فجر

* ویژه برنامه «مردمانه» به تهیه کنندگی میثم ریاحی و سردبیری کاظم کوکرم تهیه شده و با موضوع مسئله محوری در حوزه‌های مختلف دانش، تکنولوژی و اجتماعی و همچنین پیشرفت‌های ایران در این حوزه‌ها مقابل دیدگان مخاطبین قرار گرفته است.

* مجموعه مستند «سلام به آینده» به تهیه کنندگی قاسم قاسمی و کارگردان علیرضا باغشنی و به موضوع نوجوانان کارآفرین که آینده سازان انقلاب اسلامی هستند، می پردازد.

* مجموعه مستند «اسناد پاندورا، صندوقچه اشرار» که از تولیدات جدید دفتر نمایندگی رسانه‌ملی در انگلیس، با موضوع افشای اسناد مالی محرمانه تعدادی از سران و افراد صاحب نفوذ جهان مسوم به اسناد پاندورا تهیه شده است، در این ایام روی آنتن می رود.

* مستند «رزم آهنگ» به تهیه کنندگی سید حسین سبطی و کارگردانی محمدجواد رجب بیگی و به موضوع چگونگی ساخت و عوامل تولید سرودهای انقلابی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، می پردازد.

** شبکه امید در ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب

* شبکه امید به مناسبت دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های تولیدی و تامینی متنوع و متناسب با این ایام را با عناوین مدرسه انقلاب به تهیه کنندگی علی اکبر ذاکری از ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن به صورت زنده پخش می کند.

* «از بی نهایت» عنوان برنامه ۱۰ قسمتی دیگری به تهیه کنندگی مهدی مستوفی که به همین مناسبت تولید و پخش خواهد شد.

* از دیگر برنامه های تولیدی شبکه امید مستند ۵ قسمتی با عنوان «کافه تهران» به تهیه کنندگی داوود مرادیان است که به همین مناسبت بر روی انتن خواهد رفت.

* این شبکه همچنین برنامه های تامینی متعدد در قالب فیلم سینمایی، انیمیشن، مستند، سریال و داستان کوتاه با عنوان های «زیر لب بشمار»، «فرزندان انقلاب»، «قصه های انقلاب»، «بر مدار انقلاب»، «صبکوک» و …را برای پخش در ایام الله دهه فجر در نظر گرفته است.

** «دستاورد» شبکه سلامت در دهه فجر

* برنامه «دستاورد» در ١٠ قسمت از شبکه سلامت در این ایام روی آنتن می رود. این برنامه به بررسی دستاوردهای انقلاب در حیطه پزشکی و نظام سلامت می پردازد.

* برنامه «مثبت سلامت» در این ایام بخش هایی از برنامه خود را منعطف با ایام الله دهه فجر روی آنتن می برد.

**  مستندهای شبکه مستند در ایام پیروزی انقلاب

* «سال های پایانی» کاری از محمدحسن یادگاری است که به بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران در سال های پایانی سلطنت پهلوی می پردازد. این مستند چهارشنبه ۱۳ بهمن ساعت ۲۰ پخش می شود.

* مستند «پاسخ به تاریخ» هم در دو قسمت تولید شده و ۱۴ و ۱۵ بهمن ساعت ۲۰ روی آنتن می رود.

* مستند «بند یازدهم» به نویسندگی و کارگردانی وحید حاجی پور هم دهه فجر از شبکه مستند پخش می شود. این مستند سوژه «تهاتر شیادانه نفت ایران با تسلیحات آمریکایی» را روایت می کند و در تلاش است برخی از نقاط خاکستری تاریخ نفت ایران را روشن سازد. این مستند شیوه آمریکایی‌ها برای تصاحب پول نفت ایران و بخش‌های سانسور شده مسائل فروش نفت را بررسی کرده است.

* «تمدن بزرگ» ساخته میثم پوررشیدی از تولیدات مرکز مستند سوره است و به تحلیل و بررسی و شفاف‌سازی توهم‌های محمدرضا پهلوی بر اساس کتابی به همین نام می‌پردازد.

* «یکه سوار» به کارگردانی عبدالرضا نعمت‌اللهی هم در ایام دهه فجر از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود. در این فیلم ۳۰ چهره از میان خانواده، دوستان و مبارزان سیاسی زندگی حاج مهدی عراقی را از تولد تا شهادت در چهار دوره تاریخی روایت می‌کنند که از میان آنها به علی اکبر ناطق نوری، سیدمحمود دعایی، محسن رفیق‌دوست، فرخ نگهدار، بهزاد نبوی، محمدکاظم بجنوردی و عزت‌الله مطهری می‌توان اشاره کرد.

حاج مهدی عراقی فعالیت سیاسی‌اش را با شهید نواب صفوی آغاز کرد، بعد از آن به نهضت امام خمینی (ره) پیوست و هفت ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط گروهک فرقان ترور شد.

مستند «استان چهاردهم» به کارگردانی محسن کریمیان و تهیه کنندگی سعید صفار روایتی تاریخی از بحرین در زمان پهلوی است که با نام استان چهاردهم شناخته می‌شده است اما با رخ دادن اتفاقاتی، این منطقه از ایران جدا شده و کشور بحرین تشکیل می‌شود. این فیلم مستند روایت چگونگی جدایی بحرین از ایران را به تصویر کشیده است.

این مستند در چهاردهمین جشنواره عمار نیز حضور داشت و توانست فانوس بهترین فیلم در بخش حافظه ملی را کسب کند.

«کودتای تک نفره» به کارگردانی علی محمد کوهانستانی مستندی آرشیوی درباره صادق قطب زاده است و دلیل ضدیت او با امام و انقلاب را روایت می کند.

مستند «شاپور بختیار» ساخته حسن یوسفی به معرفی شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی پرداخته و از زندگی خانوادگی و روابط سیاسی او می گوید.

** برنامه‌های شبکه ورزش برای ایام دهه فجر

* ده قسمت مستند با عنوان «برای پرچم» با موضوع افتخارافرینی های ورزش ایران بعد از انقلاب در رشته های مختلف فوتبال والیبال و جانبازان و معلولین و کشتی و … در این ایام روی آنتن می رود.

* چهار قسمت ویژه برنامه «کادر فنی» با موضوع «بیان دستاوردهای ورزشی بعد از انقلاب» پخش می شود.

* پنج نماهنگ ورزشی با موضوع ارتباط ورزش و انقلاب اسلامی در لابلای برنامه ها روی آنتن می رود.

* پنج موشن‌گرافیک با موضوع پیشرفت های ورزشی ایران بعد از انقلاب در عرصه های مختلف قهرمانی و تجهیزاتی و عمرانی و … نیز از دیگر تدارکات این شبکه است که روی آنتن می رود.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.