×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 26 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

به گزارش تهران۲۴، درد مزمن آلودگی هوا در کنار ترافیکی که تهران را بلعیده است تنها با افزایش ناوگان و توسعه حمل و نقل عمومی همچون مترو و اتوبوس محقق می‌شود.

از ابتدای روی کار آمدن مدیریت شهری ششم، علیرضا زاکانی شهردار تهران اعلام کرد که اولویت اصلی و ابتدایی او تکمیل خطوط مترو تهران و توسعه آن است.

شهردار تهران اعلام کرد که در حوزه حمل و نقل و در حوزه مترو ۳۳۰ ایستگاه مترو در ۱۱ خط وجود دارد و در صورت تکمیل می‌تواند ۱۰ میلیون سفر در طول روز داشته باشد که از این میان ۷ خط در ۱۴۳ ایستگاه مورد استفاده قرار گرفته و اولویت پیش روی مدیریت شهری تکمیل خطوط ۷ گانه است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

احداث چهار خط جدید مترو در سال آینده

شهردار تهران همچنین روز گذشته نیز پیرامون برنامه شهرداری تهران در رابطه با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: سال آینده به جز بخشی از خط شش سایر خطوط فعلی مترو تهران تکمیل می‌شود و انشاالله فرآیند احداث چهار خط جدید مترو تهران نیز آغاز می‌شود.

برای تحقق همین وعده بود که شورای شهر تهران در بودجه سال آینده ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش حمل و نقل عمومی افزود و ۴۵ درصد از کل بودجه را به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اختصاص داد.

اختصاص ۴۵ درصد بودجه شهرداری تهران برای توسعه حمل و نقل

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه با افزوده شدن بودجه حمل و نقل عمومی بودجه شهرداری ۶۵ هزار میلیارد تومان بسته شد و ۱۰ هزار میلیارد تومان افزون بر حمل و نقل عمومی شد گفت: انشاالله حرکت خوبی در سال آینده برای اتوبوس، مینی بوس، ون و مترو شاهد باشیم.

بودجه شهرداری ۶۵ هزار میلیارد تومان بسته شد و ۱۰ هزار میلیارد تومان به موضوع حمل و نقل افزوده عمومی شد

وی گفت: در یک سال می‌توانیم ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اصلاح حمل و نقل عمومی صرف کنیم و این ظرفیت ما برای یک سال بود و با توجه به توان خرید اتوبوس، مینی بوس و مترو به رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیدیم.

چمران با بیان اینکه شورای شهر ریل گذاری می‌کند و شهرداری تهران اجرایی می‌کند گفت: در سال گذشته هم به نتایج مثبتی رسیدیم و حدود ۴۵ درصد بودجه سال آینده به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

افتتاح ۵ ایستگاه جدید مترو تا ساعاتی دیگر

اما همانطور که از اولویت‌های شهردار و مشکلات شهر تهران مشخص است مترو تهران برای کاهش ترافیک و آلودگی هوای تهران و افزایش اقبال شهروندان به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ساخته شد و امروز قرار است با افتتاح ۵ ایستگاه جدید شبکه ریلی تهران بیش از ۲۵۰ کیلومتر برسد.

برای همین موضوع بود که شهردار تهران اعلام کرد به دنبال این است که در آخرین روز سال ۱۴۰۱ به شهروندان تهرانی عیدی دهد و اعلام کرد عیدی آخر سال شهرداری به مردم در روز شنبه رونمایی می‌شود.

تا ساعاتی دیگر ۵ ایستگاه کارگر، لاله، تقاطع میدان ولی عصر، تقاطع هفت تیر، ایستگاه شهید دادمان ورودی ایستگاه مدافعان سلامت به طول ۱۱ و نیم کیلومتر افتتاح خواهد شد

اما عیدی علیرضا زاکانی به شهروندان تهرانی افزایش ۱۱.۵ کیلومتر قطار شهری زیر زمینی و ۵ ایستگاه مترو است تا ساعاتی دیگر ۵ ایستگاه کارگر، لاله، تقاطع میدان ولی عصر، تقاطع هفت تیر، ایستگاه شهید دادمان ورودی ایستگاه مدافعان سلامت به طول ۱۱ و نیم کیلومتر افتتاح خواهد شد.

امروز قرار است با حضور رئیس جمهور رونمایی از ۵ ایستگاه در خط ۶ مترو تهران انجام شود خط ۶ مترو تهران به طول تقریبی ۴۲ کیلومتر، از ایستگاه دولت آباد آغاز و به ایستگاه شهدای کن می‌رسد و این خط با ۵ خط دیگر شبکه مترو ایستگاه تبادلی دارد.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

کدام ایستگاه‌های مترو امروز افتتاح می‌شوند؟

اولین ایستگاهی که قرار است به دست شهردار تهران و رئیس جمهور افتتاح شود ایستگاه شهدای هفتم تیر است این ایستگاه تبادلی در تقاطع خط یک و ۶ قرار دارد، ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر به توزیع متعادل مسافر در خطوط یک، دو و سه کمک می‌کند.

دومین ایستگاهی که افتتاح خواهد شد، ایستگاه میدان حضرت ولیعصر (عج) است.

این ایستگاه تبادلی در تقاطع خطوط ۳ و ۶ قرار داشته و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت و تجهیز آن شده است و به دلیل مجاورت این ایستگاه با خیابان‌های کریمخان زند، بلوار کشاورز و خیابان حضرت ولیعصر (عج) اهمیت بهره برداری از آن بیشتر شده است و این ایستگاه میان ایستگاه‌های شهید نجات اللهی و بوستان لاله قرار دارد.

در توضیح سومین ایستگاه باید گفت ایستگاه بوستان لاله که آن هم تا ساعاتی دیگر افتتاح خواهد شد در کنار خیابان وصال شیرازی و حجاب قرار گرفته است که ورودی اول آن امروز و ورودی دوم آن نیز در صورت تأمین منابع مالی قابلیت ساخت و بهره برداری دارد.

علاوه بر ایستگاه‌های گفته شده شهروندان تهرانی می‌توانند از امروز از ایستگاه مترو خیابان کارگر استفاده کنند این ایستگاه در تقاطع خیابان‌های کارگر و دکتر فاطمی قرار گرفته است.

بنا به گفته مسئولان تمامی ایستگاه‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند از سامانه‌های تهویه تونلی، تهویه مطبوع ایستگاهی، شبکه مخابرات، سیستم نظارت تصویری، رمپ عبور ویلچر، خطوط بساوایی و پله برقی برخوردار است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

افتتاح یک ایستگاه جدید در خط ۷ مترو

علاوه بر ایستگاه‌هایی که جزئیات آنها اعلام شد ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ نیز امروز به بهره برداری خواهد رسد.

جلال بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره جزئیات افتتاح ایستگاه‌های جدید مترو تهران گفت: ۹.۵ کیلومتر از خط ۶ مترو حد فاصل ایستگاه میدان امام حسین (ع) تا ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس به همراه ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ طی مراسمی امروز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی گفت: به این ترتیب با افتتاح ایستگاه‌های شهدای هفتم تیر (تقاطعی با خط یک)، میدان حضرت ولی‌عصر (عج) (تقاطعی با خط سه)، بوستان لاله و کارگر، قطعه میانی خط ۶ تکمیل شده و ۲۷ کیلومتر مسیر پیوسته و ۱۷ ایستگاه در این خط به شهروندان سرویس دهی خواهد کرد.

بهرامی گفت: ۱.۵ کیلومتر از خط ۷ مترو به همراه ایستگاه شهید دادمان و ورودی سوم ایستگاه مدافعان سلامت نیز آماده شده است.

مترو نیازمند واگن است

همان طور که گفته شد آلودگی هوا و ترافیک بیماری سختی است که تهران با آن دست و پنجه نرم می‌کند افتتاح ایستگاه‌های جدید مترو تهران می‌تواند کمی از این درد را التیام ببخشد.

البته مدیریت شهری باید در نظر داشته باشد که علاوه بر توسعه خطوط مترو نیازمند واگن‌های مترو نیز هست و به موازات توسعه خطوط ریلی باید واگن‌های آن نیز تأمین شود و امیدوار هستیم پس از توسعه شبکه ریلی، مدیریت شهری برای واردات واگن‌های جدید نیز اقدامات عاجلی انجام دهد.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.