×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 21 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
دستاوردهای انقلاب در مقایسه با حکومت پهلوی به روایت آمار+ جدول

به گزارش تهران۲۴، انقلاب اسلامی در دهه چهارم خود با پیشرفت‌های چشم‌گیر در بخش‌های علمی، پزشکی،‌هسته‌ای و سایر بخش‌ها روبرو شده که همه آنها مرهون رشادت‌های و از جان گذشتگی‌های جوانان این مرز و بوم است. برای درک بهتر این دستاوردها گوشه‌ای از اقدامات نظام مقدس اسلامی بعد از انقلاب با حکومت پهلوی مقایسه شده است.

در این گزارش از نگاه آمار به دستاوردهای انقلاب اسلامی ۱۳۵۵-۱۳۹۵در بخش‌های مختلف می پردازیم.

* جمعیت کشور

از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵، جمعیت ایران از حدود ۲۶ میلیون نفر به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافته است. به عبارت دیگر باید تمامی زیرساخت‌ها و ارکان بهداشت و رفاه در یک جامعه به طور نسبی رشد کرده باشد تا بتوان شاهد افزایش رشد جمعیت بود.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود طی دهه‌های اخیر جمعیت شهری رو به ازدیاد رفته و جمعیت روستایی در حال کاهش است. 

* نرخ باسوادی

در حوزه سواد، جمعیت باسواد کشور از حدود ۴۸ درصد در سال ۱۳۵۵ به حدود ۸۸ درصد در سال ۱۳۹۵  رسیده است که این درصد در میان زنان، با جهشی قابل ملاحظه از حدود ۱۸ درصد به حدود ۸۴ درصد رسیده است. باسوادی یکی از شاخصه‌های جوامع پیشرفته و در حال رشد است و کشور ایران در زمینه نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا جایگاه مطلوبی دارد. تنها ۴ درصد زنان روستایی در سال ۴۵ باسواد بودند که در سال ۹۵ به حدود ۷۳ درصد رسیده است.  

مردان و زنان شهری باسواد در شهر‌ها حدود ۵۰ درصد افراد جامعه را تشکیل می‌دادند که در سال ۹۵ به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. میزان باسوادی جمعیت در حالی رشد مطلوبی داشته که پس از انقلاب نهضت سواد آموزی به وجود آمد و آموزش و پرورش همگانی نیز در دسترس عموم جامعه قرار گرفت.

* تعداد کل دانش آموزان

با توسعه آموزش همگانی، تعداد دانش آموزان با رشدی ۱۱۵ درصدی از ۶ میلیون ۶۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۵۵ به ۱۴ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۵ رسید. این رشد برای دانش آموزان پسر ۸۱ و برای دانش آموزان دختر بیش از ۱۷۰ درصد بوده است.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود بیشترین جمعیت دانش آموزان در دهه ۷۰ بوده‌اند و پس از آن سیر نزولی را تجربه می‌کند.

* ارزش مبادلات بازرگانی

میزان مبادلات بازرگانی کشور در سال ۱۳۵۵ برابر با ۸۴۳ میلیارد ریال بود که  به ۲۷۵۳۰۸۲ میلیارد ریال رسیده است. این در حالی است که بلافاصله پس از انقلاب،‌ کشور وارد جنگ تحمیلی شد و پس از آن با انواع تحریم‌ها و کارشکنی‌های کشورهای غربی و آمریکا روبرو بود.

اتکا به توان تولید داخل و حمایت‌های همه جانبه از صنایع داخلی موجب شد تا ارز مبادلات بازرگانی و واردات مواد اولیه و واسطه‌ای افزایش یابد.

* تعداد مشترکان برق

با توسعه شبکه برق رسانی، تعداد مشترکین برق کشور با افزایشی ۱۱۰۰ درصدی مواجه بوده و به ۳۳۸۲۴ هزار مشترک رسیده است. در سال ۵۵ با وجود نیاز کشور به توسعه زیرساخت‌ها حدود ۲۸۰۰ مشترک برق در کل کشور وجود داشت. مضاف بر اینکه این مشترکان نیز در طول شبانه روز برای چند ساعت برق داشتند.

براساس آمار ارائه شده تعداد مشترکان برق رشد شتابانی به خود گرفته است به طوری که از سال ۸۵ تا ۹۵ به بیش از ۱۳ هزار مشترک رسید. قاعدتا با این حجم از تقاضا نیاز به سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت تولید برق وجود دارد که در بخش دیگر گزارش به آن پرداخته می‌شود.

* تولید فرآورده‌های نفتی

در تولید فرآورده‌های نفتی عمده شامل بنزین، نفت سفید و نفت گاز(گازوئیل)، بین سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵ به ترتیب ۱۵۰۰، ۳۰۰ و ۱۰۰۰ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

طبق آمارها صادرات نفت خام ایران پیش از انقلاب بسیار بیشتر از دوران پس از انقلاب بوده و با وجود جنگ، تحریم و نبود فناوری‌ مورد نیاز صنعت نفت و گاز، صادرات فرآورده‌های نفتی از نفت خام پیشی گرفت. در سالهای اخیر نیز به علت تشدید تحریم‌ها، صادرات نفت خام ایران به حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسید اما تولید و صادرات فرآورده‌های آن افزایش یافته است. سیاست پس از انقلاب به ویژه بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کاهش خام فروشی و تبدیل آن به محصولات نهایی که دارایی ارزش افزوده بالایی هستند، در دستور کار قرار گرفت.

یکی از تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، تحریم فروش بنزین به ایران بود که با هوشیاری و همت مسئولان در دوران انقلاب این توطئه خنثی شد. به طوری که با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که از ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار است ایران را به صادرکننده این محصول استراتژیک کرد. تولید بنزین از سال ۵۵ بالغ بر ۳۷۴۵ هزار مترمکعب بوده که در سال ۹۵ رشد ۱۵۶۰ درصدی داشت. در سایر سوختها نیز این روند مشاهده می‌شود.

* ایجاد و توسعه مراکز درمانی و بهداشت

جامعه ایرانی که پیش از دوران انقلاب با وجود آنکه از ثروت طلایی بالایی برخوردار بود به دلیل بی کفایتی شاه و حکومت فاسد آن، محتاج و وابسته به پزشکان و تجهیزات کشورهای خارجی و همسایه به خصوص پاکستان، هند و بنگلادشی بود. برنامه ریزی و توجه به بهداشت و توسعه شبکه بهداشتی کشور بعد از انقلاب در دو حیطه موسسات درمانی و تختهای بیمارستانی به ترتیب با افزایشی حدود ۸۲ و ۱۹۲ درصدی مواجه بوده است. اکنون امکانات بیمارستانی و بهداشت کشور با کشورهای پیشرفته اروپایی رقابت می‌کنم و صنعت توریسم درمانی فعال است.

* افزایش خطوط تلفن ثابت

از مولفه های رشد ارتباطات، تعداد خطوط تلفن موجود در هر کشور است. در ایران تعداد خطوط تلفن ثابت به رشدی بیش از ۴۰۸۰ درصد مواجه بوده است

* تولید برق در کشور

میزان تولید برق در کشور از ۱۷۳۱۱ میلیون کیلو وات ساعت در سال ۱۳۵۵ با رشدی ۱۵۰۰ درصدی به ۲۸۹۱۹۶ میلیون کیلو وات ساعت در سال ۱۳۹۵ رسیده است

* روستاهای دارای برق

قبل از انقلاب تنها ۵ شهر و یک روستا از نعمت گاز لوله کشی برخوردار بودند که این رقم تا سال ۱۳۹۵ به ۱۱۲۳ شهر و ۲۲۹۲۹ روستا افزایش یافته است.

* توسعه راه آهن

راه آهن بعنوان یکی از عوامل اصلی توسعه از بعد از انقلاب، بصورت چشمگیری رشد داشته است. این رشد هم در طول خطوط اصلی، هم تعداد لکوموتیو، هم تعداد مسافرین و هم بار خالص حمل شده به وضوح دیده می‌شود. این افزایش به ترتیب برابر با ۱۳۰، ۵۱، ۲۷۰ و ۳۶۰ درصد بوده است.

* گاز رسانی به شهر‌ها و روستاها

قبل از انقلاب تنها ۵ شهر و یک روستا از نعمت گاز لوله کشی برخوردار بودند که این رقم تا سال ۱۳۹۵ به ۱۱۲۳ شهر و ۲۲۹۲۹ روستا افزایش یافته است.

* سطح زیر کشت محصولات کشاروزی

میزان سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در سه محصول عمده گندم، جو و برنج بین سالهای ۱۳۵۲ تا ۱۳۹۳ به ترتیب ۲٫۳، ۲۵ و ۱۳ درصد افزایش داشته است.

* درآمد و هزینه خانوار قبل و بعد انقلاب

متوسط درآمد یک خانوار شهری از ۳۲۶۰۵۷ ریال در سال ۱۳۵۴ به ۳۱۷۲۱۰۰۰۰ ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. این درصدها برای متوسط هزینه یک خانوار شهری به ترتیب ۳۳۸۷۵۵ و ۲۸۴۸۲۰۰۰۰ ریال بوده است

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.