×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Thursday, 22 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سید حسن نصرالله: فلسطین دیگر منتظر کشورهای عربی نیست/مقاومت، لبنان را آزاد کرد

به گزارش تهران۲۴، «سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان سخنرانی خود را به مناسبت شمین سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله در سوریه آغاز کرد.

شهید بدرالدین، فرمانده شاخه نظامی حزب الله ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۱۳ مه ۲۰۱۶) در حمله راکتی و توپخانه‌ای تکفیری‌ها به نزدیکی فرودگاهی نظامی در حوالی دمشق، پایتخت سوریه ترور و شهید شد.

نصرالله در آغاز سخنرانی خود، ضمن تبریک و تسلیت شهادت بدرالدین به خانواده وی، گفت که سال گذشته به خاطر کرونا، شرایط برگزاری این بزرگداشت فراهم نبوده است.

وی ضمن قدردانی از مردم لبنان به خاطر مشارکت در انتخابات پارلمانی، به ویژه اتباع لبنانی مقیم خارج که در صفوف طولانی اخذ رأی حضور داشتند، تصریح کرد، شاید برای برخی از این اتباع، به خاطر رأی دادن به حزب الله و همپیمانانش، مشکلاتی نیز ایجاد می‌شد، ولی با وجود این، رأی دادند و باید از همه این افراد، قدردانی کرد.

شهید بدرالدین زندگی خود را برای مقابله با صهیونیستها و تکفیریها صرف کرد

دبیر کل حزب الله لبنان سپس به شخصیت شهید بدرالدین پرداخت و گفت: «بسیاری از افراد مانند شهید بدرالدین به اقتضای شغل جهادی خود، نزد مردم شناخته شده نیستند. تصاویر آنان نیز مخفی است. ولی پس از شهادت، نام واقعی آنان اعلام می‌شود. فیلمهای مستندی نیز درباره زندگی آنان ساخته می‌شود».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه شهید بدرالدین شجاعت و شهامت و اراده بالایی داشت، تأکید کرد، این شهید کل «زندگی خود را برای مقابله با صهیونیستها و تکفیریها صرف کرد. این شهید، یکی از نمادهای نسل خود است؛ نسلی که مؤمن و مجاهد بودند. وی با نام ذوالفقار در تمامی میادین [جنگ] از فلسطین گرفته تا لبنان و سوریه حضور داشت».

شبکه خبری المیادین به نقل از نصرالله گزارش داد، اشغال فلسطین موسوم به «نکبة» در سال ۱۹۴۸، شکستی برای همه کشورهای عربی و «ملتهای منطقه بود. ملتهای ما همچنان با نتایج این شکست مواجه هستند. منطقه ما نیز [از طریق جنگ] در حال فرسایش است و از ۷۴ سال پیش تا کنون، با جنگ مواجه است».

فلسطین دیگر منتظر کشورهای عربی نیست

وی با بیان اینکه مهمتر از فاجعه اشغال، موضع ملت فلسطین طی دهه‌های گذشته است، ادامه داد: «ملت فلسطین، تصمیم خود را مدتها پیش گرفته است و در حال حاضر در تمامی عرصه‌ها و میادین حضور دارد. این ملت دیگر منتظر کشورهای عربی، اتحادیه عرب، سازمان همکاری، شورای امنیت و سازمان ملل نیست. لذا فکر می‌کنم که طی ۲۰ سال گذشته، باور اکثریت قاطع ملت فلسطین به گزینه مقاومت، بیش از هر زمان دیگری، قویتر شده است».

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت کشورهای عربی بتوانند فلسطین را آزاد کنند، افزود: «اما این مسئله به از دست رفتن قدس، کرانه باختری، جولان [اشغالی]، مزارع شبعا و منطقه سیناء ختم شد. لبنان نیز می‌توانست مانند فلسطین شاهد این فاجعه باشد. تصور کنید که اگر مقاومت نبود، سرنوشت لبنان چه بود؟ سرنوشت مردم لبنان چه بود؟ چه فاجعه‌ای می‌توانست برای مردم لبنان رقم بخورد؟ همان طور که ملت فلسطین و ملتهای عرب از ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸ تا به امروز، منتظر هستند، مردم لبنان نیز باید منتظر راهبرد عربی یکپارچه می‌بودند تا لبنان از دست اسرائیل آزاد شود».

جهان عرب قادر به آزادسازی و حمایت از فلسطین نیست

نصرالله ضمن انتقاد از عادیسازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و اینکه مردم لبنان می‌توانند چه انتظاری از این کشورهای داشته باشند، تصریح کرد: «تنها نظامی که واقعا [در برابر اسرائیل] ایستاد و در این راه، شهید هم تقدیم کرد، سوریه بود. اینجاست که ویژگی نسل بدرالدین مشخص می‌شود؛ نسلی که نه منتظر کشورهای عربی ماند، نه سازمانهای اسلامی، نه جامعه بین‌الملل و نه شورای امنیت، بلکه مقاومت از ساعت اولیه حمله [اسرائیل]، وارد درگیری مستقیم با دشمن و مبارزه با آن  شد.».

وی با بیان اینکه  هیچ کس نباید فکر کند که جهان عرب می‌تواند از لبنان حمایت کند، خاطر نشان کرد: «جهان عرب زمانی که یکپارچه و منسجم بود، نتوانست فلسطین را آزاد کند و تا به امروز نیز نتوانسته است از فلسطین حمایت کند. حتی به آزادسازی لبنان نیز کمک نکرد. اما نسل بدرالدین منتظر این کشورها نماند. البته رابطه با جهان عرب، از اصولی است که قابل مناقشه نیست، ولی از این کشورها نباید انتظار کمک داشت. و در آن زمان فقط سوریه و جمهوری اسلامی ایران مواضع حمایتی از لبنان داشتند».

هیچ کس بر روی نظامهای عربی حساب باز نمی‌کند

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه پس از ۷۴ سال جنگ کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، هیچ کس در لبنان نیست که بتواند بر روی نظامهای رسمی عربی حساب باز کند، ادامه داد: «در سال ۱۹۸۳، حکومت لبنان از سر ضعف با رژیم صهیونیستی وارد مذاکره شد و توافق ننگینی حاصل کرد؛ توافقی که حاکمیتی برای لبنان باقی نگذاشت و همه گروهها با آن موافقت کردند، به جز دو نماینده پارلمان. این معاهده، تحت حمایت گروهی قرار داشت که امروز، مدعی حاکمیت و ارتباط با جهان عرب است. اما برخی از گروههای ملی گرا و علمای مسلمان مخالف این معاهده بودند. سوریه و ایران نیز به شدت با این توافق مخالفت کردند».

وی با تأکید بر اینکه گروههای مقاومت لبنان این توافق را ناکام گذاشتند و نسل بدرالدین تسلیم این امر نشدند، خاطر نشان کرد: «حکومت در ۱۷ می، برای حمایت از لبنان در برابر دشمن تحت حمایت آمریکا که قویترین ارتش در منطقه خاورمیانه را در اختیار داشت، چه کاری انجام داد؟. مسئولان دولتی در آن زمان بدترین انتخاب را انجام دادند و به سمت مذاکره با دشمن از روی ضعف و تسلیم شدن حرکت، و توافقی کردند که ناقض کرامت و آزادی لبنان بود. باید حکومت عادل و توانمندی شکل گیرد که جرأت تصمیم‌گیری داشته باشد. ولی آیا این دولت می‌تواند آمریکا و کشورهای مستکبر را به چالش بکشد و از منافع ملی دفاع کند؟».

دبیر کل حزب الله با اشاره به نقش شهید بدرالدین در مقابله با صهیونیستها و مدیریت عملیاتهای بسیار علیه رژیم صهیونیستی، گفت: «مقاومت در سال ۱۹۹۶ توانست شبکه‌های جاسوسی صهیونیستها را منهدم کند. شهید بدرالدین نیز در این مسئله، در کنار حکومت قرار داشت. وی در تمامی مذاکرات تبادل اسرا و آزادسازی لبنان حضور داشت. او کسی بود که باعث شد تا به امروز، از لبنان در برابر دشمن اسرائیلی حمایت شود. مقاومت نیز در کنار ارتش و نیروهای امنیتی، امنیت داخلی لبنان را تأمین کرد.».

وی با اشاره به اینکه سرویسهای امنیتی مصمم هستند که شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی را منهدم کنند، خاطر نشان کرد: «ما از همه گروههای سیاسی می‌خواهیم که از این اقدام حمایت کنند. همین مسئله و همچنین افزایش توانمندی مقاومت باعث شده است که رژیم صهیونیستی به مزدوران بیشتری نیاز داشته باشد و به صورت غیر حرفه‌ای، آنان را جذب کند. دادگاه نظامی نیز باید این مسئله را جدی بگیرد و حکمهای سنگین علیه این افراد صادر کند».

آمریکا از مشارکت حزب الله در جنگ القصیر غافلگیر شد

نصرالله همچنین به مسئله حضور شهید بدرالدین در جنگ سوریه اشاره و عنوان کرد: «این شهید، جنگ سوریه را از مراحل نخست از لبنان مدیریت می‌کرد، ولی پس از اینکه وضعیت وخیم شد، از داخل سوریه مدیریت آن را بر عهده گرفت. البته سالهای آینده، اسنادی که منتشر خواهد شد که نشان خواهد داد چه اهدافی از جنگ علیه سوریه وجود داشته است که بیشتر آن، چشم طمع به گاز و نفت سوریه و منابع این کشور است. لذا شهید، با قدرت در این جنگ حضور داشت».

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به نبرد «القصیر» و اینکه حزب الله تصمیم خود را برای این جنگ گرفته بود، گفت: «هزاران نفر از برادران ما عازم این جنگ شدند. کسانی که مدیران این جگ بودند، به ویژه آمریکاییها نیز اعتراف کردند که از ورود حزب الله به  جنگ القصیر غافلگیر شدند. این جنگ نتایجی داشت که به تحولات راهبردی منتهی شد. شهدای ما در این جنگ در کنار نیروهای سوری، توانستند مسیر جنگ را تغییر دهند. این جنگ آزادسازی مناطق مرزی از جمله زبدانی و قلمون را پایه‌گذاری کرد. این جنگ باعث شد که لبنان از شر پهپادهای انتحاری در امان بماند».

چیزی جز شکست، عاید حامیان اسرائیل در لبنان نشد

وی با بیان اینکه افراد لبنانی که بر روی رژیم صهیونیستی حساب باز کرده‌اند و به سنگرهایی برای حمایت از آن بدل شده‌اند، چه چیزی جز شکست و فرار عایدشان شده است، تأکید کرد: «یک گروه دیگر نیز منتظر راهبرد [کشورهای] عربی هستند، ولی هیچ چیزی به دست نیاوردند. یک گروه نیز در پی مقاومتی هستند که برخاسته از اراده ملت لبنان است و این گروه به پیروزی رسید. البته هنوز هم جنگ بر سر گزینه‌ها در لبنان وجود دارد. اما ما با افتخار می‌گوییم که انتخابات و گزینه‌های سیاسی ما، درست بوده و پیروز شده است».

نصرالله با بیان اینکه حامیان اسرائیل در داخل لبنان به شدت شکست خورده‌اند، عنوان کرد: «ما از جمله گروههای لبنانی هستیم که جانفشانیهای بسیاری داشت و شمار زیادی از شهدا را تقدیم کرد و برای کرامت و عزت لبنان، به زندان افتاد. ما گروهی هستیم که بیشتر از همه، کشور را حفظ کردیم، ولی شکاف همچنان در لبنان وجود دارد و با مشکلات و چالشهای بسیاری روبرو هستیم».

معیشت، مشکل لبنان است، نه سلاح مقاومت

دبیر کل حزب الله همچنین با اشاره به مشکلات لبنان در زمینه برق، آرد، دارو و سوخت، تأکید کرد: «چالش اصلی، بحران اقتصادی و معیشتی و بحران نان است، نه سلاح مقاومت. از چهل سال پیش تا کنون برای آزادی، امنیت، عزت و شرافت لبنان، سلاح بر دوش داریم. ما این دستاوردها را حفظ خواهیم کرد. ما کسانی هستیم که نه پاسپورت خارجی داریم، نه تابعیت دوم. نه املاکی در خارج داریم، بلکه در اینجا به دنیا آمده‌ایم و دفن خواهیم شد. لذا روزی نخواهد رسید که ملت و کشور خود را رها کنیم».

وی با بیان اینکه گروه سیاسی وابسته به آمریکا، هیچ اهتمامی به مشکلات به مردم ندارند، تصریح کرد: «برخی از کارشناسان اقتصادی جهان می‌گویند که به خاطر جنگ اوکراین و روسیه، ۶۴ کشور به سمت فروپاشی در حرکت هستند، از جمله لبنان و کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل عادی کردند. یکی از این کشورها نیز فروش داراییهای خود را آغاز کرده است. لذا هیچ کس نمی‌تواند بگوید که اگر ما روابط خود را اسرائیل عادی می‌کردیم، از ورشکستگی نجات می‌یافتیم».

نصرالله ضمن هشدار به نمایندگان و مسئولان لبنانی مبنی بر هدر ندادن وقت و حل مشکلات اقتصادی این کشور، تأکید کرد: «این مسئله مستلزم اقدام فوری پارلمان و دولت جدید است. همچنین از نظر منطقی از ارتباط با شرق و غرب و عدم تسلیم در برابر آمریکا حمایت می‌کنیم. بنابراین ما باید به سرعت روابط خود را به سوریه مجددا برقرار کنیم. لبنان کشوری است که بیشترین سود را از برقراری مجدد روابط با سوریه به دست خواهد آورد».

دبیر کل حزب الله با تأکید بر لزوم استخراج گاز و نفت برای برون‌رفت از بحران کنونی، در پایان خاطر نشان کرد: «نباید از بانک جهانی وام بگیریم. بهترین راه این است که گنج خود را از دریا استخراج کنیم. اروپاییها در حال حاضر نیازمند گاز هستند. این یک فرصت تاریخی است. از همه می‌خواهیم که در این زمینه به مسئولیت خود عمل کنند».

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.