×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 14 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
«سلام فرمانده»، جام قهرمانی را نصیب یکصد هزار عاشق منتظر کرد/ تجدید خاطره ورزشگاه آزادی با لشکر صاحب زمان(عج)

تهران۲۴- مریم شریفی؛ خبری از پرچم‌های قرمز و آبی نیست. تا چشم کار می‌کند، فقط رقص پرچم سه‌رنگی است که همه رنگ‌ها زیر سایه‌اش رنگ می‌بازد. اینجا ورزشگاه بزرگ آزادی است اما خبری از رقابت و تنش و التهاب نیست. امروز اینجا همه‌چیز رنگ همدلی و عشق دارد؛ آن هم عشق به قلب تپنده عالم. اینطور است که تا به خودت بیایی، کسی از پشت سر، پیشانی‌بندی برایت می‌بندد که ندیده، دلت می‌رود برای نوشته دلربایش؛ «عشق جانم، امام زمانم». و تو انگار برمی‌گردی به روزهای حماسه. به روزهایی که از همین جغرافیایی که در آن ایستاده‌ای، لشکر صاحب زمان (عج) راهی جبهه‌ها شد…

بعد از چند روز دست و پا زدن دشمنان و بدخواهان و سم‌پاشی‌های رسانه‌ای‌شان، ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی بالاخره میزبان مراسم خانوادگی هم‌خوانی سرود «سلام فرمانده» شد. اجتماع خاصی که تنوع حاضرانش آنقدر زیاد بود که می‌توان ادعا کرد جای هیچ قشری در آن خالی نبود؛ مذهبی و غیرمذهبی، انقلابی و غیرانقلابی، باحجاب و کم‌حجاب و… و همین بی‌شک، تلخی این ماجرا را در کام بدخواهان، ماندگارتر خواهد کرد. در روزی که پدرها و مادرها و حتی پیشکسوت‌ترها آمده بودند همپای دهه نودی‌ها به جان عالم سلام کنند و بگویند چشم‌به‌راه لشکر آخرالزمانی او می‌مانند، دشمن‌شکن‌ترین خاطره ورزشگاه بزرگ پایتخت رقم خورد…

لطفاً تشریف نیاورید! ظرفیت تکمیل است

خیلی زود معلوم شد پنجشنبه ۵ خرداد باید منتظر یک حماسه بزرگ باشیم؛ درست از روز سوم خرداد که در کمتر از ۷۲ ساعت از شروع ثبت‌نام برای حضور در اجتماع بزرگ خانوادگی سلام فرمانده در ورزشگاه آزادی، اعلام شد ظرفیت تکمیل و سامانه ثبت‌نام، بسته شده است. خبرها از ثبت‌نام بیش از ۲۴۰ هزار نفر برای این همایش خاص حکایت داشت و همین آمار باعث شد از روز قبل از اجرای مراسم، دست‌اندرکاران مراسم با صدور اطلاعیه از مردم تهران درخواست کنند فقط افرادی که در سامانه ثبت‌نام کرده و کد رهگیری دریافت کرده‌اند، در ورزشگاه آزادی حاضر شوند. با این حال، پنجشنبه موعود که از راه می‌رسد، ماجرا فراتر از پیش‌بینی‌ها پیش می‌رود. با اینکه قرار بوده درب‌های ورزشگاه از ساعت ۱۵ به روی مشتاقان باز شود اما با توجه به حضور زودتر از موعد خانواده‌ها، مسئولان ورزشگاه با باز کردن درب‌ها در ساعت ۱۳:۳۰ به مهمانان خاص خاطره‌انگیزترین ورزشگاه ایران خوشامد می‌گویند.

این اما پایان غافلگیری‌های همایش سلام فرمانده نیست. عقربه‌های ساعت که به ساعت ۱۷ یعنی زمان مقرر شروع مراسم نزدیک می‌شود، با ورود سیل جمعیت، ظرفیت ورزشگاه عملاً تکمیل می‌شود؛ البته نه ظرفیت رسمی که با نشستن حاضران روی صندلی‌های ورزشگاه شمارش می‌شود. تا جایی که می‌توان سرک کشید، حتی روی پله‌ها جمعیت نشسته و جالب اینکه بسیاری از مادران و پدرها، فرزندان کوچکشان را در آغوش گرفته‌اند تا فضا بازتر شود و عده بیشتری بتوانند در این دورهمی پرشور حضور پیدا کنند. رود خروشان علاقه‌مندان همینطور به سمت ورزشگاه در حرکتند که خبر می‌رسد مجریان مراسم دست به دامان برنامه‌های سیما شده‌اند تا از طریق اعلام شفاهی و پخش زیرنویس، از مردم تهران درخواست کنند از مراجعه به ورزشگاه خودداری کنند و از طریق تلویزیون با این مراسم همراه شوند.

سخنگوی دولت که در همایش خانوادگی «سلام فرمانده» حضور داشت با این تصویر، تجدید دیدار ورزشگاه آزادی با لشکر صاحب زمان(عج) را روایت کرد

تجدید خاطره ورزشگاه آزادی با لشکر صاحب زمان (عج)

برای آنها که مویی سپید کرده‌اند و تصویر روشنی از روزهای پرحادثه اما غرورانگیز دهه ۶۰ در ذهن دارند، این اجتماع پرشور غیرفوتبالی در ورزشگاه آزادی، تداعی‌کننده خاطره یک روز فراموش‌نشدنی در دوران دفاع مقدس است؛ اعزام یکصد هزار نفری سپاهیان محمد (ص) به جبهه‌ها در ۱۲ آذر سال ۱۳۶۵٫ ظرفیت این ورزشگاه بعدها با اجتماع بسیجیان در سال‌های ۷۱ و ۹۷ هم تکمیل شد اما مرور حال‌وهوای اعزام رزمندگان در فیلم‌های به جا مانده از آن روزها، مطمئنمان می‌کند شبیه‌ترین همایش به آن خاطره عزیز، همین اجتماع سلام فرمانده است. انگار ورزشگاه ۵۰ ساله پایتخت بعد از ۳۶ سال فرصت پیدا کرده دوباره با لشکر صاحب زمان (عج) دیدار کند و پابه‌پایشان اشک شوق و انتظار بریزد. امروز هم کم نبودند پدرها و پدربزرگ‌هایی که به یاد همرزمان شهیدشان در این جمع باشکوه به فرمانده سلام کردند.

با اجازه دهه نودی‌ها!

اما منصفانه که نگاه کنیم، در ماجرای دلنشین برگزاری مراسم همخوانی سرود «سلام فرمانده»، مدال «السابقون» تعلق می‌گیرد به دهه نودی‌های دوست‌داشتنی شهرستان‌ها که با همایش‌های باشکوهشان در اصفهان، شیراز، خوی، رشت، بندرعباس، ساری و…، صحنه‌های زیبایی را رقم زدند. نقطه عطف ماجرا همین‌جا بود؛ که خروش لشکر دهه نودی‌های صاحب الزمان(عج) نه از پایتخت بلکه از شهرها و روستاها شروع شد. اما آنچه همایش سلام فرمانده تهرانی‌ها را سر زبان‌ها انداخت و دوست و دشمن را به روزشماری برای رسیدنش واداشت، برگزاری خانوادگی این اجتماع آن هم در یک مختصات خاطره‌انگیز بود.

سهم هزار و چهارصدی ها هم در همایش سلام فرمانده، محفوظ بود

حالا می‌شود ادعا کرد جمع پرشور امروز نه‌تنها می‌تواند عنوان متفاوت‌ترین مهمانان ورزشگاه آزادی را به خود اختصاص دهد بلکه عنوان خاص‌ترین اجتماع سلام فرمانده هم برازنده آن است؛ اجتماعی با حضور خانواده‌هایی از تمام اقشار جامعه. به چهره‌ها که نگاه می‌کنی، برق چشم‌های پدر و مادرها و خواهر و برادرهای ارشدی که دو ماه است همپای کوچولوهای خانه، سرود سلام فرمانده را زیر لب زمزمه می‌کنند، یک دنیا حرف دارد. بزرگ‌ترها انگار آمده‌اند با زبان بی‌زبانی به فرمانده بگویند در صف جامانده‌ها، به آنها هم نظری کند و در کنار سربازان دهه نودی و هزار و چهار صدی لشکر آخرالزمانی‌اش، روی آنها هم حساب کند.

پذیرایی با چاشنی عِرق ملی!

گوش تا گوش ورزشگاه که پر از جمعیت می‌شود، مراسم به طور رسمی کلید می‌خورد. بعد از اجرای دسته‌جمعی و باشکوه سرود ملی، برنامه‌های فرهنگی ورزشی متنوعی در محوطه زمین چمن اجرا می‌شود؛ از اجرای سرود کوچولوهای دوست‌داشتنی گروه «رسا» که هنرنمایی‌شان با موضوع خودباوری و حمایت از تولید ملی در برنامه عصر جدید هنوز از ذهن‌ها پاک نشده، تا اجرای برنامه توسط باستانی‌کاران گروه «پهلوانان ایران زمین» و اجرای فنون رزمی توسط گروه «رزم آوران». حاضران که به وجد می‌آیند و جو ورزشگاه گرم می‌شود، نوبت به اجرای تمرینی سرود محبوب این روزها می‌رسد.

یک کلکِ آبیِ بامزه

قرار بوده امروز نشانه‌ای از رقابت و کل‌کل‌های معروف قرمز و آبی در ورزشگاه آزادی نباشد و همه، یکرنگ و یکصدا فقط عشق مشترکشان را فریاد کنند. شواهد هم از پایبندی همه حاضران به این قول و قرار زیبا حکایت دارد. اما تمرین سرود سلام فرمانده که شروع می‌شود و دوربین‌ها از جهات مختلف، سکوها را بالا و پایین می‌کند، در گوشه‌ای از ورزشگاه، یک گروه از کوچولوهای آبی‌پوش جلب توجه می‌کنند؛ دختر و پسرهای دهه نودی که با پیراهن و شورت ورزشی و کلاه آبی‌رنگ، از بقیه بچه‌ها متمایز شده‌اند. گرچه شعارهای «سلام فرمانده» و «یا مهدی (عج)» روی لباس و کلاه بچه‌ها، کاملاً همراستا با ماهیت مراسم است اما آن لوگوی درج‌شده روی سمت راست لباس‌ها، احتمال انتساب این کوچولوهای نازنین به قهرمان این فصل لیگ برتر را تقویت می‌کند. به نظر می‌رسد آبی‌های پایتخت با این کلک بامزه، جشن قهرمانی‌شان را از مراسم سلام فرمانده کلید زده‌اند…

کاش مثل حاج قاسم به چشم تو بیام…

هر طرف چشم می‌گردانی، مغناطیس آن دو چشم نافذ، نگاهت را به سمت خودش می‌کشد؛ همان دو چشم تیزبینی که همیشه نگران و مراقب فرزندان این آب و خاک بود و هنوز هم از آن بالا هوایشان را دارد. آشناترین چهره در اجتماع امروز دهه نودی‌ها و خانواده‌هایشان، تصویر زیبا و دلنشین شهید حاج «قاسم سلیمانی» است؛ سرداری که گرچه قهرمان مشترک همه نسل‌های انقلاب از دهه پنجاهی‌ها تا دهه نودی‌هاست اما برای مخاطبان سرود سلام فرمانده و همچنین سرود «رفیق شهیدم»، حکایت دیگری دارد. حاج قاسم، تنها شهیدی است که دهه نودی‌ها و دهه هشتادی‌ها زمانه او را درک کرده و بعضی‌هایشان حتی از او خاطره دارند. دل‌هایشان هم به همین خاطر، گرفتار اوست. شاعر سرودهای سلام فرمانده و رفیق شهیدم هم، خیلی خوب با درک این حقیقت، نام حاج قاسم را به این دو سرود گره زده.

حالا هر روز و هر ساعت، دهه نودی‌ها با عشق جانشان، با امام زمانشان عهد می‌بندند برای او شبیه حاج قاسم شوند؛ شبیه سردار مخلصی که تمام عمرش لباس جهاد را از تن درنیاورد. عهد می‌بندند طوری پای کار این نظام بمانند که مثل حاج قاسم به چشم فرمانده بیایند و او برای سپاه جهانی‌اش آنها را هم گلچین کند.

حماسه آزادی را فقط به نام تهرانی‌ها سند نزنید ها…

می‌شد حدس زد با توجه به موقعیت جغرافیایی ورزشگاه آزادی، اجتماع بزرگ سلام فرمانده حتماً مهمانانی از شهرهای اطراف تهران هم خواهد داشت. این پیش‌بینی در ابعادی وسیع‌تر محقق شد و بسیاری از هموطنان با به جان خریدن سختی مسیرهای طولانی، خودشان را به این همایش خانوادگی رساندند. یکی از حاضران بعد از چند ساعت رانندگی و بعد، انتظار چند ساعته برای شروع برنامه، بی‌آنکه اثری از خستگی در چهره‌اش باشد، می‌گوید: «به کوری چشم دشمنان این آب و خاک، ۴۰۰ کیلومتر راه اومدیم تا یک سلام دسته‌جمعی به امام زمان (عج) بدهیم.»

مثل سربازای گمنام، خادمت میشم…

وقتی دوربین‌های ورزشگاه، تصویر تازه شهید این روزها را در میان جمعیت شکار می‌کنند، یکی از مصرع‌های سرود سلام فرمانده، جور دیگری برای همه معنا می‌شود. عکس شهید «حسن صیاد خدایی» که روی اسکوربورد ورزشگاه نقش می‌بندد، مفهوم «عهد می‌بندم مثل سربازای گمنام خادمت بشم» بهتر برای بچه‌ها جا می‌افتد. با خودشان مرور می‌کنند مرد بااخلاصی که آنقدر در سپاه اسلام مؤثر بود که شقی‌ترین‌های عالم برای شهادتش نقشه کشیدند، در کشور و شهر و محله خودش گمنام بود…

از هر زبان می‌شنوم، نامکرر است…

بالاخره بعد از چند بار اجرای تمرینی سرود سلام فرمانده، انتظارها به سر می‌رسد و حوالی ساعت ۱۹ با حضور چهره محبوب این روزها روی سن وسط زمین چمن ورزشگاه آزادی، برنامه به طور رسمی شروع می‌شود. به قول مجری مراسم، تمام اجراهای بچه‌ها تا الان تمرین بوده و حالا وقت مسابقه اصلی است. حاج «ابوذر روحی»، مداح اهل بیت (ع) و مسئول گروه سرود «سلام فرمانده» در صحبت‌های کوتاهی از تمام کسانی که با تلاش‌های چند روزه‌شان شرایط را برای اجرای این مراسم فراهم کردند، تشکر می‌کند و قبل از شروع هم‌خوانی سرود، از همه حاضران درخواست می‌کند به احترام امام زمان (عج) قیام کنند.

قند مکرر است انگار عرض سلام و ارادت به محضر فرمانده که تا اولین نوبت اجرای سرود به پایان می‌رسد، به درخواست حاضران قرار می‌شود یک‌بار دیگر حاج ابوذر با بچه‌ها و خانواده‌ها سرود را زمزمه کند. در این میان، تنها چیزی که سرد و تکراری نمی‌شود، حس و حال حاضران و باران اشک‌شان موقع سلام به فرمانده است.

منتظران عشق موعود(عج)، دل‌نگرانِ تمام بچه‌های جهان

تا فضا برای اجرای دوباره سرود سلام فرمانده فراهم شود، مجری مراسم یادی می‌کند از قربانیان حادثه تلخ ریزش ساختمان در آبادان و ضمن تسلیت به خانواده‌های مصیبت‌دیده، همه حاضران در این مراسم را شریک غم آنها می‌داند. حاضران هم با قرائت صلوات، برای شادی روح درگذشتگان و شفای مجروحان این حادثه دعا می‌کنند.

در ادامه، مجری برنامه از طرف دهه نودی‌های حاضر در مراسم و خانواده‌هایشان با فرزندان عزیز یمن، افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و حتی کودکانی که چند روز قبل در مدرسه‌ای در آمریکا با رگبار گلوله یک فرد مهاجم جان خود را از دست دادند، اعلام همبستگی و همدردی می‌کند و حاضران هم با فریادهای مرگ بر آمریکا او را همراهی می‌کنند.

پرچم تیم مداحان بالاست…

بدون شک یکی از زیباترین جلوه‌های همایش سلام فرمانده در تهران، اتحاد مداحان شناخته‌شده در حمایت از برگزاری این مراسم و دعوت آنها از مردم برای حضور هرچه گسترده‌تر در این گردهمایی حماسی بود. حاج محمود کریمی چند روز قبل از مراسم، چراغ اول این حرکت زیبا را روشن کرد. او با انتشار دستخطی، به کودکان و نوجوانان هم‌هیئتی‌اش توصیه کرد روز پنجشنبه به‌جای حضور در جلسه هفتگی هیئت، در اجتماع یکصد هزار نفری سلام فرمانده شرکت کنند. همین نامه خودمانی، موجی ایجاد کرد که بسیاری از مداحان برجسته هم داوطلبانه به آن ملحق شدند. در روزهای بعد، خبر حضور حاج مهدی سلحشور، حاج رضا نریمانی، حاج عبدالرضا هلالی و حاج حسین طاهری در اجتماع بزرگ سلام فرمانده در ورزشگاه آزادی، شور و شوق مردم را برای شرکت در این مراسم دوچندان کرد.

دعوت حاج محمود کریمی از کودکان و نوجوانان برای حضور در همایش سلام فرمانده

مداحانی که وعده حضورشان در این مراسم رسانه‌ای شده، حسابی خوش قولند و همگی در ورزشگاه حاضر شده‌اند. از این میان، حاج عبدالرضا هلالی با اجرای سرود «عزیزم حسین» و حاج حسین طاهری با اجرای سرود حماسی «ای لشکر صاحب زمان (عج) آماده باش» که هر دو با همراهی زیبای بچه‌ها و بزرگترها همراه می‌شود، نقش پررنگی در پرشورتر شدن مراسم دارند. جلوه دیگری از همراهی زیبای مداحان برجسته در این مراسم، وقتی رقم می‌خورد که خبر می‌رسد ازدحام مردم در خارج از ورزشگاه، نگران‌کننده شده. اینجاست که حاج ابوذر روحی و حاج عبدالرضا هلالی با حضور در محل ورودی‌های ورزشگاه، سرود سلام فرمانده را همان‌جا برای حاضران اجرا می‌کنند. بعد هم از آنها درخواست می‌کنند با آرامش محل را ترک کنند تا خدای نکرده در این ازدحام، شاهد اتفاق ناخوشایندی نباشیم.

اما یکی از زیباترین قاب‌هایی که در این مراسم ثبت و ماندگار شد، حلقه اتحاد مداحان روی سن و نگاه رو به آسمان و چشم‌های اشکبار آن‌ها در زمان هم‌خوانی سرود سلام فرمانده بود که حسابی همه را تحت‌تاثیر قرار داد.

نذر قربانی برای سلامتی لشکر دهه نودی‌ها

خبر برگزاری همایش خانوادگی «سلام فرمانده» از چند روز قبل، بدخواهان ایران اسلامی را به وحشت انداخته بود تا جایی که با دستپاچگی، تمام نیروهایشان را به کار گرفتند و در رسانه‌های معاند تمام تلاش‌شان را برای بدبین کردن مردم ایران به ماهیت و اهداف این سرود به کار بستند. اما پاسخ مردم به این سمپاشی‌ها، یک حضور بی‌نظیر و دشمن‌شکن بود. خب، چنین جماعت حماسه‌سازی معلوم است خار چشم حسودان و بدخواهان می‌شود. اینطور بود که مردم با به راه انداختن سیل صلوات و صدقه، لشکر دهه نودی‌ها و خانواده‌هایشان را که در ورزشگاه آزادی حضور داشتند، بیمه کردند.

در این میان اما خبر نذرِ قربانیِ عاشقان امام زمان (عج) برای سلامتی این سرباز کوچولوها، چیز دیگری بود. گوش که تیز می‌کردی، می‌شنیدی کم نیستند دریادلانی که در همین شرایط سخت اقتصادی، برای برگزاری ایمن مراسم سلام فرمانده در ورزشگاه آزادی و سلامتی حاضران در مراسم نذر کرده‌اند و قرار است با قربانی کردن گوسفند، نذرشان را ادا کنند.

حاضران در همایش سلام فرمانده بعد از پایان مراسم، سکوهای ورزشگاه آزادی را نظافت کردند

سربازانی که فرهنگسازی را فراموش نکردند

مراسم با اجرای چندباره سرود سلام فرمانده به پایان می‌رسد اما زیبایی‌هایش، نه. حاضران در ورزشگاه آزادی بعد از چند ساعت انتظار زیر آفتاب داغ خرداد ماه، قبل از اینکه ورزشگاه را ترک کنند، به صورت خودجوش شروع به نظافت سکوها می‌کنند؛ موضوعی که به گواه اهالی ورزش، به‌ندرت در جریان مسابقات در ورزشگاه‌ها اتفاق می‌افتد.

حال خوب مراسم سلام فرمانده اما اینجا تمام نمی‌شود. همانطور که گروهی از حاضران پای پیاده و بچه به بغل در حال حرکت به سمت خروجی‌های ورزشگاه هستند تا خود را به ایستگاه مترو برسانند، تعداد زیادی از آنهایی که با خودروی شخصی به ورزشگاه آمده‌اند، به آنها نزدیک می‌شوند و با اینکه خانواده خودشان در خودرو هستند، می‌پرسند: «مسیرتون کجاست؟ بفرمایید بالا، تا یک جایی با هم بریم.» بعضی‌ها هم که هم‌مسیر نیستند، حاضر می‌شوند مسیرشان را دورتر کنند و پیاده‌ها را تا ایستگاه مترو برسانند. با همین مهربانی‌های ساده، خاطره همایش سلام فرمانده برای همیشه در قلب و ذهن دهه نودی‌ها و خانواده‌هایشان می‌ماند…

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.