×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : یکشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 3 March , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
لزوم تربیت نیروهای متعهد و متخصص در حوزه هنر و سینما

به گزارش تهران۲۴ به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به همراه جمعی از مدیران این سازمان همزمان با دهه کرامت به دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری امام جمعه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه رفت.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به نگاه مشتری محورانه به سینما و عدم تربیت نیروی متخصص آشنا به اصول، شاخص‌ها و باورهای مذهبی و انقلابی را ریشه مشکلات کنونی سینما دانست و گفت: دشمنان بر اصول و باورهای نادرست خود استوار هستند؛ اما ما متأسفانه اصول و باورهای خود را به درستی مدنظر قرار نداده‌ایم و بعضاً حتی به درستی نشناخته‌ایم؛ البته هنرمندان و بازیگران متعهدی هستند که با آثار فاخر خود مایه افتخار کشور محسوب می‌شوند و در موارد لزوم به صحنه می‌آیند.

وی با اشاره به لزوم پایبندی به اصول و شاخص‌ها افزود: در هیچ کجا نباید سلیقه حاکم شود؛ بلکه باید یک سری اصول و شاخص‌های متناسب با باورها و اعتقادات صحیح، ملاک عمل باشند و مهم تر آنکه بر اساس این اصول و شاخص‌ها نیروهای متخصصی تربیت شوند تا از آن‌ها استفاده شود.

امام جمعه قم، نقش هنر را در تبیین و گسترش باورها ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: هنر به معنای عام خود، در جامعه دینی و غیر دینی، نقش به سزایی در تبیین و گسترش باورها داشته و دارد؛ البته چهره هنر از گذشته تا اکنون، تغییر یافته و این بدین معناست که ما نیز باید همگام با دنیا با حفظ هنرهای کهن، از هنرهای تأثیرگذار، ابزار و تکنیک‌های پیشرفته استفاده کنیم تا بتوانیم اهداف و آرمان‌های انقلاب و اسلام را برای تمامی مردم جهان تبیین کنیم.

وی ادامه داد: اگر تولیدات سینمایی ما با دید اسلامی و بر اساس آموزه‌های آن ساخته و پرداخته شود، با دل و جان مردم ارتباط بر قرار خواهد کرد. زیرا اسلام با فطرت انسان‌ها هماهنگی دارد. به عنوان نمونه همین سرود سلام فرمانده به خاطر نزدیکی و قرابتی که با فرهنگ و باورهای مردم داشت، بیش از انتظار ظاهر شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. در سینما نیز اگر نگاه غربی حاکم باشد، نمی‌توان نتیجه خوبی را انتظار داشت.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه هنر را ابزار مهمی در پیشبرد جهاد تبیین ارزیابی کرد و افزود: هنر ابزار مهمی در جهاد تبیین است. دشمن یک جنگ تمام عیار شناختی-فرهنگی و ادراکی را علیه ما آغاز کرده است و یکی از راه‌های مؤثر مقابله با آن استفاده از ظرفیت و جایگاه هنر است. با استفاده از ظرفیت خارق العاده هنر، علی الخصوص سینما است که می‌توان در جامعه الگو سازی کرد. کاری که برخی تریبون‌ها قادر به انجام آن نیستند.

وی خطاب به رئیس سازمان سینمایی کشور و همراهان خاطر نشان کرد: امروز اگر جایگاه و اعتباری داریم به برکت همت بلند امام خمینی(ره) و وجود رهبر فرزانه انقلاب است. با ارادت به اسلام و اهل بیت (علیهم السلام) و عشق به انقلاب و ایران اسلامی، برنامه ریزی کرده و اهداف خود را دنبال نمایید. در این راستا توجه داشته باشید که خروجی کار شما باید تأمین کننده نیاز همه اقشار مختلف مردم در سراسر کشور باشد.

* نمی‌توان نقش سینما را در عرصه جهاد تبیین نادیده گرفت

در ابتدای جلسه، محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی کشور، گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های این سازمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم ارائه نمود و با اشاره به حواشی جشنواره کن و فیلم عنبکوت مقدس گفت: سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین موضع گیری رسمی خود را علیه این فیلم توهین آمیز همزمان با اختتامیه این جشنواره اعلام کرده است چرا که معتقدیم توهین به مقدسات خط قرمز ماست و بعد از آن سایر نهادها و شخصیت های حقیقی و حقوقی و طیف های مختلف جامعه نسبت به محتوای مغرضانه این فیلم واکنش نشان داده اند و ما همچنان از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیر موضوع و رفتارهای ضد دینی هستیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی ضمن اشاره به هتک حرمت امام رضا علیه السلام در فیلم عنکبوت مقدس، ابراز داشت: وزارت ارشاد شکایتی را از طریق مراجع قضائی، نسبت به دست اندرکاران این فیلم پیگیری می‌کند و در تلاشیم از تکرار این گونه موارد جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی هجمه ای علیه کلیت سینما پیش آمده که نیاز به مدیریت و مراقبت دارد. سینمای ایران به موهبت فرامین حضرت امام(ره) و رهبری معظم و به برکت انقلاب اسلامی مسیر تحول و استعلایی را پیموده و توانسته افتخارات زیادی برای کشور به دست آورد.

به گفته وی، شاید عده معدودی در داخل یا خارج  مشکل آفرینی و چالش ایجاد کنند که این تعداد در مقایسه با اکثریت و قاطبه خانواده سینما جایگاه و تاثیری ندارند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه بدون شک اگر محصولات سینمای ایران نبود، بسیاری از روایت ها در چهار دهه گذشته ناقص می ماند به جایگاه و نقش مهم اجتماعی و فرهنگی سینماگران پرداخت و خاطر نشان ساخت: حتی در جهان امروز که با رشد سریع تکنولوژی های مدرن  مواجه هستیم نقش موثر سینماگران در تولید محتوای صوتی و تصویری را نباید دست کم بگیریم. غرب با بهره گیری از همین ابزار در حال گسترش فرهنگ سلطه گری خود است.

وی ادامه داد: ما به وجود سینماگران متعهد و دلسوز در همه عرصه ها نیاز داریم. در این زمینه برای تامین محتوای مدیاهای جدید به پلتفرم ها و شبکه های خانگی و وب سری ها و برای تقویت زیرساخت های تمدنی به آثار و عصاره تلاش های سینماگران و هنرمندان مان نیاز داریم.

خزاعی با بیان اینکه اکثریت خانواده سینمای ایران به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی و اجتماعی در خدمت منافع ملی و رشد فرهنگ عمومی حرکت می کنند افزود: البته افراد انگشت شماری وجود دارند که با انگیزه های سیاسی و غیرسینمایی ساحت سینما را خدشه دار می کنند و از درون به خانواده سینما و جایگاه اجتماعی آن آسیب می زنند؛ البته این افراد که صرفا با نیات شخصی و سیاسی و با ژست های اپوزیسیونی خلاف جریان اصلی و عمومی رفتار می کنند ماهیت شان برای قاطبه سینماگران تقریبا روشن است.

وی با اشاره به رفتارها و سخنان نسنجیده و ضد ملی برخی سینماگران در جشنواره های خارجی و هتک حرمت به فرهنگ و عرف اجتماعی تصریح کرد: بحث خانواده سینما از این افراد جداست. باید حواسمان باشد از سینماگران به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی مراقبت کنیم و با معدود افرادی که دنبال سوداگری های شخصی و منافع فردی خود دست به هنجار شکنی و بی حرمتی می زنن؛ بدون شک برخورد خواهد شد.

به گفته وی، متاسفانه برخی امروز از درون سینما طغیان می کنند و در حال لطمه و آسیب به خانواده سینما هستند و وجهه این نهاد فرهنگی و اجتماعی را لکه دار می کنند که می طلبد از سوی صنوف و خانه سینما برای صیانت از وجاهت عمومی و جایگاه اجتماعی سینما تدبیر و هوشمندی صورت گیرد. چرا که اگر تدبیر نشود باعث از بین رفتن محبوبیت و کارکردهای سینما می شود.

وی با اشاره به نقش فیلم سازان در تبیین دست آوردها و آرمان‌های انقلاب گفت: از ابتدای انقلاب حدود ۴ هزار فیلم ساخته شده است که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ فیلم موضوعات دینی یا مرتبط با دفاع مقدس داشته است و نمی‌توان نقش فیلم سازان را در عرصه جهاد تبیین نادیده گرفت؛ متأسفانه در هجمه‌ای که علیه سینما صورت گرفت، چهره‌های بسیار خوب سینما و کلیت خانواده سینما نادیده گرفته شدند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به راهبرد سازمان سینمایی با محوریت” اخلاق، آگاهی و امید” و تدوین و طراحی برنامه های پنج‌ساله برای چشم انداز پیش رو اظهار داشت: اصلاح قوانین و آیین نامه‌ها از جمله اولویت‌های جدی ما در این راستا بوده  است که سعی کرده‌ایم با شفاف سازی و تدوین شاخص‌های مشخص برای شورای پروانه ساخت و نمایش روند ساخت و نمایش آثار را تسهیل نمائیم و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم.

وی افزود: با توجه به رویکرد عدالت محوری دولت سیزدهم، در راهبرد سازمان سینمایی اهتمام به ظرفیت های استانی و کشف استعدادهای جوان و متعهد را مد نظر قرار دادیم و این را در سفرهای استانی که به نقاط مختلف کشور  برنامه ریزی کردیم در دستور کار داریم.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.