×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Friday, 22 September , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رئیس قوه قضاییه: قدرت پهپادی ایران، دشمن را متعجب می‌کند

به گزارش تهران۲۴، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه صبح روز سه شنبه در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) حضور یافت.

در این بازدید که با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش انجام شد، بخش‌هایی از آخرین دستاورد‌ها و توانمندی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل قدرت پهپادی، اشراف اطلاعاتی، خودکفایی، آمادگی‌های عملیاتی و حضور مقتدرانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مرز‌های زمینی، هوایی، دریایی و آب‌های بین‌المللی به صورت ویدیو کنفرانسی از نقاط مختلف کشور و کلیپ مستند به رئیس قوه قضائیه ارائه شد.

در این بازدید امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنانی با خیر مقدم به رئیس قوه قضائیه، مهمترین راهبرد‌های ارتش در ارتقای اقتدار ملی را تشریح کرد.

همچنین امیر سرتیپ حسین ولیوند، فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش گزارشی از مهمترین فعالیت‌های نقش‌آفرین و تعیین کننده این دانشگاه در دوران هشت سال دفاع مقدس و پس از آن و رفع نیاز‌های آموزشی ارتش و نیرو‌های مسلح را متناسب با تهدیدات روز ارائه کرد.

در این برنامه، فرماندهان نیرو‌های زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش بصورت ویدیو کنفرانس و برخط، بخشی از اقدامات راهبردی، عملیاتی، خودکفایی و آموزشی را ارائه کردند.

بازدید از مرکز بازی جنگ دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش و همچنین حضور در کلاس‌های درس این دانشگاه از دیگر برنامه‌های حجت الاسلام اژه‌ای در ارتش بود.

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه و امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در ابتدای ورود به دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.

فرزندان شهید سرهنگ ابوالفضل محقق نژاد، از شهدای مدافع سلامت ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با ذکر دلنوشته‌ای به حجت‌الاسلام اژه‌ای خوشامد گفتند.

رئیس قوه قضائیه در جریان این بازدید در سخنانی در جمع فرماندهان عالی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک و تهنیت اعیاد ماه پرخیر و فضیلت ذی‌الحجه و در پیش بودن عیدالله‌الاکبر عید غدیر خم، طی سخنانی اظهار کرد: فرماندهی نیرو‌های مسلح و مرزبانان در صدر اسلام بر عهده محبوب‌ترین مخلوق الهی و بالاترین شخصیت نزد پروردگار متعال یعنی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) و پس از ایشان بر عهده حضرت امیرالمومنین علی (ع) بود که همین افتخارات برای نیرو‌های مسلح کافی است.

وی در ادامه با اشاره به فرماندهی مقام معظم رهبری بر نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: امروز مقام معظم رهبری، ولی‌امر و بالاترین شخصیت از لحاظ جایگاه حقوقی و شخصیتی، عهده‌دار مسئولیت فرماندهی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است که حقیقتا افتخار بزرگی برای نیرو‌های مسلح محسوب می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به وظایف و مسئولیت‌های نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران که در قانون اساسی آمده است، گفت: «حفظ استقلال، تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی»، «دفع هرگونه تجاوز و شرارت از کشور»، «پیشرفت و تعالی در پرورش و تربیت نیروی انسانی در تراز نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران» و همچنین «پیشرفت علمی و بروز رساندن تجهیزات و آموز‌ش‌ها در حد عالی»، از جمله وظایف نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است و بدون مبالغه می‌گویم که نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در انجام وظایف خود طی بیش از ۴ دهه گذشته از همه نهاد‌ها موفق‌تر عمل کرده است.

وی به دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه که تنها در خصوص نیرو‌های مسلح است اشاره کرد و گفت: حضرت سجاد (ع) که واقعه عاشورا در کربلا را دیده‌اند و فرماندهی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بر نیرو‌های مسلح را درک کرده‌اند، دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه را صرفا و به صورت مفصل، به نیرو‌های مسلح و مرزداران اختصاص داده‌اند و من وقتی‌که این دعا را می‌خوانم با تمام وجود و قلبم می‌گویم که‌ای کاش من هم مرزدار و عضو نیرو‌های مسلح بودم.

محسنی اژه‌ای در ادامه با بیان اینکه بسیاری از شهیدان، امرا، فرماندهان، شخصیت‌ها، دستاورد‌ها و توانمندی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران ناشناخته مانده است، بر معرفی و تبیین این موارد برای آحاد مردم تاکید کرد و اظهار داشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران و به طور کلی نیرو‌های مسلح ما در مقطع پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاورد‌های شگرفی را به دست آوردند لذا ضروری است این دستاورد‌ها و توانمندی‌ها تا آنجایی که به لحاظ طبقه‌بندی مسائل امکان دارد، معرفی و تبیین شوند.

وی با اشاره به دستاورد‌های دفاعی و نظامی نیرو‌های مسلح و ارتش جمهوری اسلامی در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله حوزه پهپادی تصریح کرد: امروز دشمنان ما، استکبار جهانی و در رأس آن‌ها آمریکا نمی‌توانند به امنیت و استقلال و تمامیت ارضی ما نگاه چپ داشته باشد و این امر بواسطه مجاهدت‌های نیرو‌های مسلح و ارتش جمهوری اسلامی است.

رئیس دستگاه قوه قضائیه اظهار داشت: نیرو‌های مسلح و ارتش ما وقتی تنها یک بخش کوچک از قدرت و توانمندی دفاعی و نظامی خود در حوزه پهپادی را معرفی و رونمایی می‌کند، دشمنان ما از تعجب انگشت به دهان می‌شوند و به فکر فرومی‌روند که علی‌رغم همه عداوت‌ها و تنگنا‌ها و مضایقی که طی ۴۳ سال ایجاد کردند، چگونه این پیشرفت‌های شگرف برای تأمین و ارتقاء سطح امنیت و آرامش مردم ایران اسلامی توسط نیرو‌های مسلح و ارتش حاصل شده است.

وی با اشاره به ابتکارات، خلاقیت‌ها و به کارگیری دانش و فناوری در حوزه‌های مختلف تجهیزاتی و راهبردی در سطوح و بخش‌های مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: ضروری است این محصولات و دستاورد‌هایی که حاصل نبوغ، خلاقیت، دانش‌افزایی و قدرت ارتش جمهوری اسلامی است تا آنجایی که ملاحظات مربوطه اقتضا می‌کند، برای عموم مردم در جامعه تبیین و معرفی شوند؛ چرا که این امر نقش و تأثیر بسزایی در افزایش روحیه و امید مردم و بویژه نسل جوان ما دارد.

محسنی اژه‌ای گفت: دستاورد‌ها و توانمندی‌هایی که نیرو‌های مسلح ما و ارتش ما طی سالیان اخیر به دست آورده‌اند علی‌رغم مشکلات و موانع فراوانی بوده که بر سر راه این نیرو‌های جان برکف وجود داشته است؛ دشمنان و شیطان‌صفتان به زعم خود تلاش کردند تا با ایجاد محاصره اقتصادی و تجهیزاتی از ورود مواد اولیه ادوات نظامی و دفاعی به کشور ما جلوگیری کنند، اما جوانان و دانشمندان ما بویژه در بخش دفاعی در بسیاری از حوزه‌های مرتبط با تجهیزات و ادوات به خودکفایی نایل آمدند و دستاورد‌های شگرفی را در این حوزه برای ارتقاء امنیت مردم کسب کردند.

وی در ادامه یکی از مصادیق جهاد تبیین که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است را معرفی و بیان دستاورد‌ها و توانمندی‌های شگرف نیرو‌های مسلح و ارتش جمهوری اسلامی دانست و گفت: امروز عزت، استقلال، اقتدار و بازدارندگی دفاعی و نظامی کشور ما و حفظ انسجام و تمامیت ارضی ما مرهون اقدامات و مجاهدت‌های نیرو‌های مسلح و فرماندهان و افسران و کارکنان ارتش تحت فرماندهی فرماندهی معظم کل قواست.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به تقدیم بیش از ۴۸ هزار شهید و بیش از ۲۰۰ هزار جانباز از سوی ارتش به انقلاب و کشور، بیان داشت: باید در راستای معرفی و شناساندن این شهیدان والامقام و این جانبازان و شهیدان زنده که عزت و اقتدار و استقلال کشور مرهون مجاهدت‌های آنان است، اقدامات و تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

وی در ادامه به خدماتی که نیرو‌های مسلح و ارتش جمهوری اسلامی در مواقع بحرانی و در زمان وقوع بلایای طبیعی به مردم در گوشه و کنار ایران اسلامی ارائه می‌دهند اشاره کرد و از حضور سریع و به موقع نیرو‌های ارتش برای یاری‌رسانی به مردم در هنگام وقوع حوادث و بلایای طبیعی، تقدیر به عمل آورد.

رئیس قوه قضاییه در پایان خطاب به فرماندهان و دست‌اندرکاران ارتش گفت: مسائل پیچیده مربوط به حوزه کاری خود که به قوه قضاییه مرتبط می‌شود و یا دستگاه قضایی می‌تواند در راستای حل و رفع آن‌ها کمک و یاری کند را به ما منتقل کنید و ما برای ورود به این قبیل موضوعات و مساعدت در جهت حل آن‌ها آمادگی داریم.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.