×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 20 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رئیسی: تلاش شد بودجه منطبق با سیاست‌های کلی در برنامه هفتم باشد

به گزارش تهران۲۴، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امروز (چهارشنبه ۲۱ دی) برای تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برگزار شده است، حضور یافت.

رئیسی ضمن ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ کشور به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خداوند را شاکرم که بار دیگر توفیق حضور در مجلس شورای اسلامی را داشتم و از همه زحمات نمایندگان تقدیر و تشکر دارم که توانست در سال مالی ۱۴۰۱ گام هایی را بردارد و اقداماتی را انجام دهد.

وی افزود:  لایحه بودجه ۱۴۰۲ بخش اول آن که مربوط به شرکت‌هاست که اول آبان ماه تقدیم مجلس شد و آنچه که از مسائل مربوطه به شرکت‌ها بود، قانون گذار برای اینکه وقت بیشتری برای بررسی داشته باشد یک ماه قبل از لایحه بودجه، بخش شرکت ها را مقرر کرد که در همان زمان ارسال شد. لایحه بودجه ۵ دی ۱۴۰۱ ارسال و تحویل مجلس شد. طبیعتاً بخش مربوط به احکام و تبصره‌ها که قبلاً ارسال شده، بخش جداول هم امروز به مجلس تقدیم خواهد شد. در لایحه بودجه تمام تلاش این بود که با سیاست های اعلامی رهبر انقلاب با سیاست های برنامه هفتم تطابق داشته باشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۲ تمام تلاش این بود با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه هفتم مطابقت داشته باشد. البته مستحضر هستید آنچه مربوط به سیاست‌ها بود، به شهریور ماه باز می‌گردد. تدوین لایحه بودجه از تیر ماه آغاز می‌شود و در میانه تدوین لایحه بود برنامه هفتم ابلاغ شد و هر جای کار باشد، بودجه باید با الهام گرفتن از این سیاست‌ها انجام گیرد.

وی ادامه داد: سیاست‌های ابلاغی در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک سال و نیم مطرح بود و تقدیم دفتر مقام معظم رهبری رسید و در مدتی کوتاه به امضا، تصویب و ابلاغ رسید. طبیعتاً دولت برای اینکه بتواند بودجه کامل را تقدیم مجلس کند، در تدوین و تصویب برنامه نیازمند وقت مناسب است. بعد از لایحه بودجه دوستان ما دارند با تمام همت خود کار را دنبال می‌کنند و به زودی برنامه هفتم نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

رئیسی گفت: طبیعتاً نسبت به برنامه هفتم حتماً این نکته مورد توجه دولت و مجلس خواهد بود که نگاهی به اندازه اجرا شدن برنامه‌های گذشته خواهند داشت. ما حتماً بنا داریم برنامه‌ای که تدوین می‌شود نهایتاً همراه با تصویب و اجرا از سوی مجلس و دولت باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به نکات مورد توجه در بودجه ۱۴۰۲ تاکید کرد: جدا کردن احکام دائمی از احکام یک ساله در بودجه ۱۴۰۲ مورد تاکید بوده است. تلاش در سال ۱۴۰۱ است بود که در سال جاری با کسری بودجه مواجه نباشیم و لازم است از کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه برای این مسأله تشکر کنم که سعی کردند تا جایی که می‌شود ما گرفتار کسری بودجه نشویم. تلاش دولت و مجلس بر این بوده که تورم مهار شود؛ دولت سیزدهم دولت را با ۵۹.۳ درصد تورم دولت را تحویل گرفت و اکنون شاهد کاهش ۱۹ درصد کاهش آن هستیم و باید تصمیمات ما منجر به کاهش بیشتر تورم شود.

رئیس جمهور انضباط مالی در دولت را مورد تاکید قرار داد و گفت: کاهش نرخ بیکاری ما به گونه ای است که به ۸.۹ درصد رسیده است و نشان می دهد دولت در این زمینه و افزایش اشتغال اهتمام دارد. در نیمه دوم پارسال و نیمه نخست امسال در زمینه اشتغال از وعده داده شده به مردم عقب نیستم و حتما به دنبال سالی یک میلیون ایجاد اشتغال هستیم.

رئیسی به اجرای رتبه بندی معلمان پس از ۱۱ سال اشاره کرد و افزود: ۳۸ هزار میلیارد تومان بابت پاداش بازنشستگان پرداخت شد و ماهانه به طور متوسط ۱۵ هزار میلیارد تومان بابت اوراق مالی توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی به افزایش حقوق ۱۰ درصدی کارکنان و بازنشستگان در نیمه امسال اشاره کرد و افزود: آغاز اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری از دیگر اقدامات امسال بود.

رئیس‌جمهور درباره درآمدهای دولت نیز توضیح داد: شناسایی مودیان جدید مالیاتی از جمله اقدامات بود که شاهد افزایش ۶۶ درصدی درآمد مالیاتی دولت بودیم و همچنان باید در زمینه فرار مالیاتی کار کنیم.

وی عدم استقراض از بانک مرکزی و استفاده نکردن از تنخواه گردان بانک مرکزی را از دیگر سیاست های دولت سیزدهم برشمرد و گفت: امروز علاوه بر پرداخت دستمزدها و پرداخت‌ها و یارانه ها، با انضباط مالی در تلاش هستیم که هزینه‌ها را کنترل کند.

رئیسی نظارت و کنترل بانک‌ها را از دیگر سیاست‌های بانک مرکزی برشمرد و اظهار کرد: اگر کنترل نشوند در مهار نقدینگی دچار مشکل می‌شویم.

رئیس‌جمهور با برشمردن رویکردهای کلی لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به نمایندگان گفت: نگاه دولت در این لایحه، رشد باثبات اقتصادی، عدالت محوری و کارآمدسازی نظام حکمرانی است.

وی تقویت اشتغال، پیش بینی ۳۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی و ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در همه استانها و نیز سرمایه گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی شرکت های دولتی را از دیگر رویکردهای بودجه برشمرد و گفت: کاهش ۷ درصدی مالیات های تولیدی، کاهش تعرفه گمرکی کالاهای اساسی و نهاده های دامی از چهاردرصد به یک درصد از دیگر اقدامات دولت در سال آینده است.

رییسی در مورد برنامه های دولت برای ارتقای رفاه و معیشت مردم نیز اظهار داشت: پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای افزایش ۱۰۰ درصدی حق اولاد و ۵۰ درصدی حق عائله مندی موضوع قانون حمایت از خانواده ، تامین یارانه برای پرداخت یارانه نقدی، یارانه نان، یارانه دارو و تجهیزات پزشکی و افزایش متوسط رشد ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان و رعایت عدالت از طریق پرداخت های پلکانی و معافیت مالیاتی حقوق تا هفت میلیون تومان از دیگر برنامه های دولت برای حل مشکلات معیشتی است.

آیت‌الله رئیسی درباره برنامه دولت در حوزه مسکن نیز اظهار داشت: تامین منابع مالی برای حمایت از ساخت مسکن و در حوزه حمل و نقل تامین اعتبارات لازم برای صندوق توسعه حمل و نقل، پیش‌بینی امکان اخذ تسهیلات مالی خارجی برای تامین ناوگان و تجهیزات قطارهای شهری یا در حوزه‌های ناوگان ریلی در لایحه دولت دیده شده است.

وی با اشاره به برنامه دولت برای پوشش کامل بیمه تکمیلی ایثارگران خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت ۶۹ هزار میلیارد تومان برای یارانه دارو و اجرای کامل پزشک خانواده و نظام ارجاع دیده شده است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند. در جهت تمرکززدایی و نقش دادن به استان‌ها، واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ملی در سطح استان به استان، پیش‌بینی تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت هم می‌تواند در ارتباط کارساز باشد.

 رئیسی با بیان اینکه اعتبارات خوبی در حوزه فرهنگ،آموزش عالی و همچنین در حوزه آب و تنش‌های آبی پیش‌بینی‌های در لایحه بودجه صورت گرفته است، تاکید کرد: تمام تلاش ها بر این است که به صورت شفاف انجام شود که مجریان و ناظران بتوانند به پیشرفت امور کمک کنند. در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تلاش شده از هزینه‌های غیرضرور و فاقد اولویت حتما جلوگیری شود. مسئله ایجاد ثبات اقتصادی و به نحوی به بازار و اقتصاد سیگنال دادن و اینکه نشانه‌هایی از ثبات باشد تا بتواند در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی در تولید و فعالیت‌ها برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران قابل پیش‌بینی باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه منابع عمومی دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور نسبه به قانون بودجه امسال با در نظر گرفتن افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه سال ۱۴۰۱ و انتقال بخشی از منابع و مصارف تبصره ۱۴ به بودجه عمومی به هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به قانون سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است و به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت به قانون بودجه سال جاری ۳۸ درصد افزایش یافته است، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود ۲۶ درصد نسبت به قانون سال جاری افزایش نشان می‌دهد.

رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: به یقین شما برای بررسی این بودجه وقت زیادی در کمیسیون‌های مختلف خواهید گذاشت و من پیشاپیش از فرصتی که می‌گذارید و دقتی که خواهید کرد و از دغدغه‌ها و دلسوزی‌هایی که خواهید داشت، قدردانی می کنم. ما می خواهیم آنچه در قالب بودجه سال آینده برای اجرا ابلاع می شود، به عدالت اجتماعی، آرامش در مردم، ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی منتهی شود و مردم احساسشان این باشد که مشکلاتشان کاهش پیدا کرده است و دولت و مجلس در صدد رفع مشکلات هستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: با همه فتنه‌گری‌هایی که دشمن در این مدت انجام داد و با همه توطئه‌ و جنگ ترکیبی که در حوزه جنگ روانی و رسانه‌ای، سیاسی، بسیج کردن کمیسیون‌ها و مجامع علیه جمهوری اسلامی و جنگ اقتصادی به راه انداخت، امروز ملت بزرگ ایران سربلند است و دشمن را ناکام گذاشته است.

رئیسی ادامه داد: خداوند متعال را شاکریم که ملت بابصیرت ما با توجه به رهنمودهای مقتدای بصیرت‌آفرین‌مان، دشمن را ناکام گذاشت و دشمن این بار هم مانند دفعات گذشته در این توطئه علیه ملت ایران مفتضح شد. این امر مسئولیت ما و مجلس را در قبال مردم خوب، متدین، مخلص، دل داده به انقلاب در همه استان‌ها و اقوام، گویش‌ها مضاعف می‌کند؛ ما باید بیشتر تلاش کنیم تا به این مردم خوب خدمت کنیم. امیدوارم خداوند متعال به حق صدیقه طاهره به همه ما کمک کند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات مردم و باز شدن گره‌ها تلاش کنیم. یقین می‌دانم با آنچه که فاطمه اطهر(س) به ما آموخت و آنچه که شاگرد این مکتب امام بزرگوار و رهبر معظم انقلاب و سردار دلها سردار سلیمانی و شهدای عالیقدر به ما آموختند و با همه این مشکلات ما خود را برای رفع مشکلات توانمند می‌دانیم. ما به شعار «ما می‌توانیم» که شهدا به ما آموختند عمیقاً معتقد هستیم.

وی ادامه داد: عمیقاً معتقدیم که می‌توانیم با همکاری، همدلی و همگرایی راه را پیش ببریم و احساس مردم این باشد که مشکلاتشان روز به روز به لطف الهی و با مشارکت مردم و به دست توانای همه مسئولان و کارکنان در سراسر کشور گره‌ها باز شود و مشکلات مردم کاهش پیدا کند.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که بودجه سال آینده نسبت به بودجه سال‌های گذشته بودجه بهتری باشد.

 رئیسی پس از تشریح ویژگی‌ها و سیاست گذاری های کلان لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به نمایندگان، لایحه دولت را برای طی تشریفات قانونی تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

متن کامل لایحه بودجه را می‌توان از اینجا     دریافت کنید.

پایان پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.