×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جدیدترین ها

امروز : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 20 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مدیر رادیو انقلاب: «جهاد تبیین» دال مرکزی رادیو انقلاب است/ باید حقایق انقلاب را به درستی روایت کنیم

به گزارش تهران۲۴، انقلاب اسلامی ایران، پدیده‌ای جهانی و رو به پیشرفت است که با سپری شدن بیش از چهاردهه از پیروزی انقلاب، همچون درخت تنومندی در گام دوم نیز قدرتمندانه‌تر از قبل، مسیر آرمانی خود را ادامه می‌دهد. در این مسیر، تبیین واقعیت‌ها و حقایق انقلاب اسلامی و اثراتی که امروزه بر محیط پیرامونی خود دارد، دارای وجوهی برجسته است. خاصه آنکه نسل جوان و نوپایی که دوران طاغوت و پیروزی انقلاب را درک نکرده‌اند، اینک بیش از پیش با چرایی رخداد انقلاب اسلامی، بایسته‌های موجود و اهداف آینده جمهوری اسلامی آشنا شوند.

این مهم از رسالت‌های جریان رسانه‌ای کشور خصوصاً رسانه ملی است. از همین روی؛ رادیو انقلاب مطابق با گفته مدیران رسانه ملی بنادارد در بستر کلان راهبرد «جهاد تبیین»، تلاش برای تبیین بیشتر مبانی، اهداف، واقعیت و آینده انقلاب شکوهمند اسلامی برای جامعه مخاطب و نسل‌های جوان و نوجوان کشور، بستری از نشاط‌آفرینی و امید به آینده را به مردم ایران ارائه نماید.

رادیو انقلاب با شعار «صدای گفتمان انقلاب اسلامی» برای هفتمین سال فعالیت خود را از ابتدای بهمن ماه آغاز کرد و تا پایان این ماه پخش آن ادامه خواهد داشت. جهاد تبیین به عنوان رویکرد اصلی این شبکه رادیویی عنوان شده است. برای اطلاع بیشتر از این جزئیات برنامه‌های این رادیوی فصلی با مدیر رادیو انقلاب، رضا کوچک‌زاده تهمتن به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

فارس: به عنوان اولین سوال بفرمایید که اساسا راه اندازی این شبکه با چه اهدافی صورت گرفت و  در سالیان گذشته در جامعه مخاطب چه بازخوردی داشته است؟

کوچک‌زاده: همه شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی در تبیین واقعیت‌های انقلاب اسلامی و مقابله با جنگ نرم دشمن فعال هستند، اما ضرورت راه اندازی یک شبکه خاص رادیویی که در بهمن ماه به صورت اختصاصی، حرفه‌ای و ۲۴ ساعته به ماموریت‌های محوله بپردازد در سال ۱۳۹۴ آغاز شد و طی  7 سال گذشته عملکرد آن بازخورد قابل قبولی در جامعه مخاطب داشته است. در بیان اهداف نیز تمرکز بر جهاد تبیین به عنوان دال مرکزی حوزه رسانه‌ای رادیو انقلاب مد نظر قرار گرفته است تا حقایق انقلاب اسلامی از کارآمدی تا امیدواری‌های آینده را  پوشش بدهد.

*فارس: رادیو انقلاب صرفا رویکردی گذشته گرا و توصیفی برای بیان حقایق دارد؟ یا اینکه تلاش می‌کند شبکه درگیر مباحث کلیشه‌ای، تکراری و روزمرگی که می‌تواند از آسیب‌های حوزه باشد نشود؟

کوچک‌زاده: البته که صرفا گذشته نگر نیستم؛ هرچند ریشه‌ها و بنیادهای انقلاب اسلامی، اهداف، آرمان‌ها، چرایی رخداد انقلاب و مباحثی از این دست را باید در زمان گذشته و ماقبل انقلاب جستجو کرد. این مباحث به وفور گفته شد و می‌شود. این شبکه مبتنی بر تیم پژوهشی و برنامه سازی خود تلاش می‌کند تا پیوند مناسبی میان گذشته و آینده انقلاب برقرار نماید.

ما سعی می‌کنیم برای مخاطبانمان، وضعیت اقتدار امروز کشور در عرصه‌های مختلف راهبردی را به درستی تبیین کنیم. عبور قدرتمندانه انقلاب اسلامی از پیچ‌های تاریخی همراه با انواع تحریم و فشارهای دشمن خود یک پیروزی بزرگ است. ضمن اینکه آغاز قدرتمندانه گام دوم انقلاب در بستر نظم جدید بین الملل نیز موضوع جدی و آینده ماست.

*فارس: با توجه به تاکیدات مهم و همیشگی مقام معظم رهبری بر راهبرد جهاد تبیین، شما این موضوع مهم را چگونه در سرفصل برنامه هایتان لحاظ کرده‌اید؟

کوچک‌زاده: همانگونه که مقام معظم رهبری به ظرافت و هوشیاری تاکید فراوان دارند، تبیین و روشنگری، راهبرد اساسی نظام رسانه‌ای ما در عرصه‌های ایجابی و سلبی است. ما از یک طرف باید بتوانیم گفتمان‌ها، بایدها و نبایدها، ظرفیت‌ها و کارکرد انقلاب شکوهمند اسلامی را برای مخاطبان اعم از جوانان و نسل‌های نوپا تا سایر مخاطبین داخلی و خارجی بیان کنیم. از طرف دیگر اما با یک جنگ رسانه‌ای روبرو هستیم که مبتنی بر دروغ پراکنی، شبهه سازی و ابهام زایی در تلاش برای سیاه نمایی از گذشته و بن بست انگاری از آینده انقلاب اسلامی است.

در این وضعیت هم باید با اهتمام به «جهاد تبیین» از تاثیر گذاری منفی این رسانه‌های دشمن جلوگیری کنیم. طبعا رادیو انقلاب با توجه به جهاد تبیین، رسالت خود را در دو سوی این فرایند می‌داند. ما هم باید حقایق انقلاب را به درستی برای طالبانش روایت کنیم و هم روایت‌های انحرافی و دروغین دشمن را خنثی کنیم؛ که این شبکه از برنامه سازی تا پخش اهتمامی جدی به این فرایند دارد.

*فارس: رادیو انقلاب ۱۴۰۱ چه تفاوتی با سال گذشته خواهد داشت؟  آیا به رخدادهای اخیر کشور از جمله اغتشاش‌های طراحی شده چند ماه گذشته نیز می‌پردازد؟ 

کوچک‌زاده: انقلاب اسلامی یک جریان بالنده و تکاملی است و هرسال آن نسبت به  سال قبل روز آمدتر و دارای حرف‌های جدیدتری است، لذا ما هم موظفیم حرف‌های جدید انقلاب را به گوش مخاطب برسانیم و هم با شیوه‌های نوین نبردهای ترکیبی دشمن، شیوه‌های مقابله نوین ارائه بدهیم.

در ارتباط با اغتشاشات نیز، گرچه سویه‌های این فتنه انگیزی همچنان آشنا بوده و مبتنی بر تعامل سویه‌های «استکبار و صهیونیسم»، «جریان نفوذ و نفاق» و در نهایت «کنشگری رسانه‌ای معاندان» شکل گیری و ادامه یافت اما سویه‌های بسیار جدید و خشن را شاهد بودیم که این بار نیز شاهد عملکرد درست و به موقع ملت بصیر و دشمن شناس ایران بوده ایم که فتنه را خشکاندند. ما در رادیو انقلاب حتما به این مباحث و بنیادهای انقلابی‌گری مردم توجه ویژه خواهیم داشت.

*فارس: این راهبرد را چگونه در روند برنامه مدنظر قرار خواهید داد؟

کوچک‌زاده: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز شاهد  44 سال دشمنی نظام غرب از روش‌های مختلف بر علیه کشورمان هستیم. به میزان قدرتمندتر شدن انقلاب، دشمنی‌ها نیز بیشتر می‌شود. البته همواره همراهی مردم تاکنون نه تنها دشمنی‌ها را خنثی کرده بلکه از این پدیده فرصت‌های زیادی نیز بدست آمده است؛ آنگونه که امام خمینی(ره) جنگ را با همه آثار مخربش، یک نعمت دانسته‌اند.

در رادیو انقلاب، در کنار تبیین گفتمان‌های انقلاب اسلامی دشمن شناسی یک اصل مهم و مورد توجه است. در این شبکه از تحلیل فضای ابتدای انقلاب اسلامی تا تبیین فتنه انگیزی‌های سالیان اخیر، نقش دشمن شناسی و بصیرت ملی ملت ایران مورد کاوش کارشناسان ما در برنامه‌های مختلف قرار خواهد گرفت. تلاش این است تا مخاطب ضمن دریافت یک فرایند تاریخی از رخدادها و وقایع گذشته، درک مناسبی از بایسته‌های انقلابیگری و مقابله با دشمن را دریافت نماید.

گفتنی است شبکه رادیویی انقلاب در بهمن‌ماه با شعار «صدای گفتمان انقلاب اسلامی» با پخش ۲۴ ساعته روی موج FM ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز شنیده می‌شود. 

پایان پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.